Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

85-lecie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rybnie

2015-03-15 12:47:05 (ost. akt: 2015-03-15 08:50:08)

Autor zdjęcia: nadesłał Maciej Kornatowski

W Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rybnie odbyły się obchody 85-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rybnie. Galę otworzyła prowadząca kol. Patrycja Heleniak, witając poczty sztandarowe szkół Gminy Rybno. To historyczne rocznicowe wydarzenie było niezwykle uroczyste i doniosłe.

W jednym miejscu spotkało się pokolenie ludzi, którzy przed laty tworzyli ZNP w Rybnie, pokolenie tych, którzy obecnie działają w jego strukturach i tych, którzy w przyszłości będą kontynuować misję na rzecz poprawy i ochrony polskiej oświaty. Uroczystość ta była dla wielu gości wzruszającym spotkaniem po latach i sentymentalnym powrotem do przeszłości. Były wspomnienia, zabawne opowieści oraz serdeczne gesty sympatii.

W rozmowach z byłymi działaczami Związku dało się dostrzec poczucie dobrze spełnionego obowiązku, jak i satysfakcji z tego, że Związek w Rybnie ciągle trwa, aktywnie działa i jednoczy większość pracowników oświaty Gminy Rybno. Prezes Oddziału ZNP w Rybnie kol. Maciej Kornatowski w swoim przemówieniu podkreślał: - Nasze dzisiejsze święto jest znakomitą okazją do tego, aby zamanifestować obecność Związku Nauczycielstwa Polskiego w przestrzeni publicznej; jego trwałość, skuteczność i konsekwentne działanie. To także świetny moment, by obalić mit słabej, odstającej od europejskich standardów polskiej szkoły, by wreszcie pokazać, że to właśnie my-ludzie oświaty, tak często dyskredytowani przez opinię publiczną, staramy się, w tych niełatwych czasach, pozostać wierni ideałom, budować lepszą przyszłość i z cywilną odwagą bronić szlachetnych wartości, tradycji oraz dobrego imienia Naszego Związku.

Czytaj e-wydanie Następnie Wiceprezes Oddziału ZNP w Rybnie kol. Jerzy Anczykowski wygłosił referat pt., „Historia oświaty na terenie dzisiejszej Gminy Rybno”, w którym omówił działalność i rozwój jednostek oświatowych gminy na przestrzeni lat. Przypomniał sylwetki osób, które w szczególny sposób zapisały się na kartach historii działając na rzecz lokalnego oświaty szkolnictwa. Przywołał też wiele wspomnień i faktów z życia codziennego dawnej szkoły, co w zderzeniu z rzeczywistością panującą w dzisiejszych placówkach, wywoływało uśmiech na wielu twarzach.

Uroczystość 85-lecia ZNP w Rybnie uświetnił też koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Rybnie pod batutą Pana Jarosława Rolkowskiego oraz pokazy taneczne z udziałem uczennic Zespołu Szkół w Rybnie i reprezentantek kadry oświatowej szkół Gminy Rybno, pod kierownictwem kol. Hanny Bem.

Uroczystość 85-lecia zbiegła się też w czasie ze Świętem Kobiet, dlatego wszystkie panie, jak nakazuje tradycja, otrzymały kultowego goździka i…rajstopy.

Obchody zwieńczył międzyogniskowy turniej sportowy o Puchar Prezesa Zarządu Głównego ZNP. W przeprowadzeniu zabawnych, choć niełatwych konkurencji, opracowanych przez kol. Karola Rykaczewskiego pomagali nauczyciele wychowania fizycznego szkół Gminy Rybno.
Po „zaciętej” walce puchar trafił w ręce drużyny ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Hartowcu.

Po zakończeniu rozgrywek wszyscy uczestnicy obchodów 85-lecia ZNP w Rybnie udali się na uroczysty obiad.

Uroczystości rocznicowe uświetnili swoją obecnością znakomici goście, m.in.: Radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów Pani Teresa Nowakowska.
Starosta Powiatu Działdowskiego Pan Marian Janicki, Przewodnicząca Rady Powiatu Działdowskiego Pani Magdalena Anczykowska, Wójt Gminy Rybno Pan Tomasz Węgrzynowski, Inspektor ds. Oświaty Gminy Rybno Pan Jan Sokołowski, Dziekan Dekanatu Rybnieńskiego, Proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie Ksiądz Mirosław Owczarek, były Prezes Oddziału ZNP w Rybnie Kolega Bogusław Biegajski, były Prezes Oddziału ZNP w Rybnie Kolega Władysław Kornatowski, były Wiceprezes Oddziału ZNP w Rybnie Kolega Stanisław Szulwic, była Prezes Oddziału ZNP w Rybnie Koleżanka Bożena Dobrzyńska, była Wiceprezes Oddziału ZNP w Rybnie Koleżanka Maria Marczak, koleżanka Zofia Kostka, będąca członkiem Oddziału ZNP w Rybnie od ponad 50 lat, dyrektorzy placówek oświatowych Gminy Rybno, Kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybnie Kolega Andrzej Wiergowski, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rybnie, Kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Rybnie Pan Jarosław Rolkowski

nadesłał Maciej Kornatowski

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na pisz.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jan #1695382 | 31.61.*.* 21 mar 2015 15:17

  Pan Starosta swoją pozycja - siedząc na krześle kompromituje Urzad jaki reprezentuje

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. asdfghjklkjhgfds #1691191 | 176.103.*.* 16 mar 2015 19:18

   Jaka zupa na obiad i co na drugie danie??? Kto płacił?????

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. kitafi #1691152 | 5.174.*.* 16 mar 2015 18:12

    Ile tym ludziom zmniejszyli płacę by podnieść finanse gminy?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages