Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Seminarium naukowe w Rumianie „Ekotrendy- czyli, jak wykorzystać wodę deszczową?”

2015-03-28 09:11:38 (ost. akt: 2015-03-28 10:37:24)

Autor zdjęcia: archiwum SP Rumian

Jak ważne są wszelkie działania proekologiczne a także wysoki poziom świadomości społecznej w tym zakresie nikogo nie trzeba przekonywać. Stan środowiska naturalnego, poziom jego zanieczyszczenia i starania mające na celu powstrzymanie jego degradacji maja zdecydowany i bezpośredni wpływ na jakość naszego życia oraz jakość życia następnych pokoleń.

Dlatego niezwykle ważna jest edukacja ekologiczna całego społeczeństwa. Już w okresie nauczania przedszkolnego powinna przybrać formę planowych, systematycznych działań.

Od wielu lat Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie promuje różnorodne działania z zakresu ochrony środowiska naturalnego i szczyci się posiadaniem międzynarodowego certyfikatu Eco-school. Stąd najnowsza inicjatywa - „Seminarium naukowe Ekotrendy - czyli, jak wykorzystać wodę deszczową?” Ta niecodzienna impreza miała miejsce 23 marca 2015roku w Szkole Podstawowej w Rumianie, a zorganizowana została nie tylko dla uczniów miejscowej placówki.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele społeczności uczniowskiej ze wszystkich szkół gminy Rybno, mieszkańcy Rumiana, a także innych miejscowości, reprezentanci instytucji działających na terenie gminy, organizacji i zakładów pracy. Przybyli też rodzice uczniów, którzy i tym razem bardzo zaangażowali się w organizację przedsięwzięcia.

Władze samorządowe reprezentował wójt gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski, radni Rady Gminy Rybno i Rady Powiatu Działdowskiego.
Seminarium otworzyła i powitała tak licznie zgromadzonych uczestników dyrektor Szkoły pani Hanna Kirchhof, która we wstępnym przemówieniu przytoczyła piękną metaforę: „Woda - to niebieskie złoto Ziemi”.

Woda jest dobrem, z którego korzystamy każdego dnia w różnych celach. Często nie zdajemy sobie sprawy z ilości wody jakiej zużywamy niepotrzebnie. Okazuje się, że kontrolując przepływ wody w naszych gospodarstwach możemy poczynić duże oszczędności. Dyrektor Hanna Kirchhof stwierdziła dalej, że seminarium ma pokazać w jaki sposób można wykorzystać wodę deszczową. Jej zagospodarowanie jest kluczowym elementem ekologicznego i ekonomicznego stylu życia.

Czytaj e-wydanie Podczas seminarium podsumowany został gminny konkurs plastyczny, a także wręczono nagrody uczniów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Główną, merytoryczną część imprezy stanowiły wykłady przedstawicieli firmy CHARMAL pod hasłem „Wykorzystując deszczówkę, oszczędzamy wodę” oraz firmy HABA RL na temat przydomowych oczyszczalni ścieków. Ciekawą prelekcję na temat światowych zasobów wodnych przedstawił pracownik Welskiego Parku Krajobrazowego. Uczestników debaty, a zwłaszcza uczniów, zainteresowało wystąpienie Tadeusza Magnuszewskiego - emerytowanego leśniczego z Nadleśnictwa Kostkowo, który zaprezentował urządzenia stacji meteorologicznej do mierzenia wielkości opadów atmosferycznych.

Swój udział w programie seminarium mieli również uczniowie, którzy przygotowali bardzo ciekawy i barwny program artystyczny. Młodsze dzieci pięknie zatańczyły z parasolkami „Deszczową piosenkę”, starsi przedstawili montaż słowno-muzyczny „Łap krople wody” oraz prezentację pt. „Wodne pogotowie”. Na zakończenie uczniowskich przedstawień odbył się „Maraton wodnej piosenki”.

W przerwie, pomiędzy wystąpieniami prelegentów, by ł poczęstunek – degustacja potraw regionalnej kuchni – „Smaki Ziemi Lubawskiej”.

Podsumowanie seminarium stanowił pokaz praktycznych rozwiązań zagospodarowania deszczówki, który miał miejsce na zewnątrz budynku, gdzie zainstalowano naziemne zbiorniki i urządzenia do pozyskiwania wody opadowej, która będzi3 wykorzystywana głównie do podlewania roślinności, a dzięki takiemu proekologicznemu działaniu będą oszczędzane zasoby naturalne oraz podnoszona świadomość ekologiczna uczniów i dorosłych mieszkańców.

Grzegorz Wiergowski


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. cyrkus #1701095 | 82.160.*.* 29 mar 2015 15:38

    Rybno zamiast wójta wybrali mikołaja dla dzieci.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages