Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Jeszcze nic, a my już…

2015-04-07 18:35:51 (ost. akt: 2015-04-07 18:47:12)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Ala i Michał to uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. bp. Jana Chrapka w Rybnie. Kandydują do XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Chcą udowodnić, że z głosem młodych trzeba się liczyć. Żyją aktywnie i kreatywnie. Mają nadzieję, że dzięki temu projektowi uda im się wprowadzić zmiany a ludzie dorośli (tudzież władza) będą zwracać na nich uwagę, bo warto! Jak mówią, są przyszłością narodu! Zależy im na naszej społeczności lokalnej.

Tematem projektu jest: „Miejsce młodych – Jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież.”

Uczniowie przeprowadzili badanie wśród mieszkańców Rybna pt. „Pocztówka do przeszłości” - zgodnie z wytycznymi CEO (Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na początku zrobili ankietę wśród młodzieży. Dotyczyła ona diagnozy potrzeb związanych z miejscami przeznaczonymi dla młodego pokolenia.

Następnie odwiedzili przedszkole i uczniów SP w Rybnie. Maluchy wykonały rysunki pt. „Co fajnego mamy w Rybnie?” Uczniowie w SP ułożyli rymowanki na temat wad i zalet naszej miejscowości. Ważnym działaniem było też przeprowadzenie wywiadów z przedstawicielami różnych grup naszego środowiska. Badania objęły ok. 230osób.

Chcąc odwdzięczyć się naszej społeczności za pomoc w przeprowadzeniu projektu i popularyzować kontakt z kulturą, poprosili Wójta Gminy o sfinansowanie przedstawienia „Teatru przy stoliku”. Była to okazja do zebrania wszystkich w jednym miejscu i poproszenia o napisanie pocztówek do przeszłości oraz przeprowadzenia mini konferencji w związku z projektem. Każdy mógł zgłosić swoje pomysły bezpośrednio do wójta i przedstawiciela rady gminy.
Nad wszystkimi działaniami czuwali kandydaci do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Ich rozmówcy wykazali się kreatywnością i znajomością potrzeb dotyczących kształtowania przestrzeni w Rybnie. Okazało się także, że istnieje nić porozumienia w tym zakresie między młodszym i starszym pokoleniem.

WNIOSKI:
Uczestnikom mini konferencji oraz autorom pocztówek brakuje w Rybnie:
- domu kultury-jako miejsca spotkań, działalności różnych grup, stowarzyszeń, klubów, kół itp.
- cyklicznych spotkania z ciekawymi ludźmi
- kawiarenki artystycznej – w której, przy ciastku i kawie, młodzi ludzie mogliby zaprezentować swoje talenty przed starszym pokoleniem i porozmawiać na interesujące ich tematy
- festiwalu piosenki „Z gminy na wyżyny”
- trasy nordic walking
- upamiętnienia historycznej granicy między Prusami Wschodnimi, a Polską w postaci trasy marszowej – jako wykorzystanie walorów przyrodniczych i turystycznych naszego terenu
- deptaku wokół jeziora w centrum Rybna
- drużyny siatkarskiej dziewcząt (15+)
- galerii twórczości regionalnej
- siłowni na powietrzu
- teatru amatorskiego
- kroniki gminy
- Młodzieżowej Rady Gminy –jako formy przygotowania do życia publicznego i wpływania na otaczającą ją rzeczywistość
- harcówki
- basenu
- kręgielni

PLAN DZIAŁAŃ
- Alicji i Michałowi już udało się pozyskać miejsce na harcówkę. W najbliższym czasie odbędzie się tam remont.
- Nauczyciele wychowania fizycznego pod wpływem ich wniosków zorganizowali damską drużynę piłki siatkowej dla uczennic rybieńskiego liceum.
- Miejscowe władze zgodziły się finansować teatralne spotkania przy stoliku i rozważają wcielenie w życie innych propozycji.
- Młodzi działacze są w trakcie organizowania Młodzieżowej Rady Gminy. Dzięki temu członkowie rady jako przedstawiciele młodego pokolenia będą reprezentować jego interesy we władzach lokalnych.
- W związku z pomysłem, który wypłynął z mini konferencji, ich wywiady będą początkiem kroniki mieszkańców odzwierciedlającej życie gminy i stworzy możliwość przekazania swoich refleksji przyszłym pokoleniom.

Piękne, ale prawdziwe. Jeśli nie wierzycie, zobaczcie sami.
Młodzi ludzie zapraszają do współpracy wszystkie osoby, które mają pomysł, chcą pomóc lub działać – kontakt z nimi na facebooku.

Ala Bandurska i Michał Kłosowski – uczniowie LO w Rybnie


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Czytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olk #1785088 | 82.160.*.* 29 lip 2015 13:47

    jaki głupi tytuł do tekstu

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages