Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Święto żaby w Szkole Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach

2015-05-04 17:52:03 (ost. akt: 2015-05-04 17:57:01)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

W Szkole Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach odbyła się impreza szkolno–środowiskowa pod nazwą „Święto żaby, czyli dlaczego trzeba chronić płazy?”. Jej celem było popularyzowanie wiedzy o chronionych gatunkach płazów w Polsce, środowisku ich życia, roli w środowisku naturalnym, przyczynach ich wymierania oraz sposobach ochrony.

Święto żaby było finałowym wydarzeniem w całości projektu, w ramach którego przygotowano i przeprowadzono działania informacyjne o chronionych gatunkach płazów. Wcześniej zostało opracowane specjalne wydanie gazetki szkolnej o płazach i ich ochronie, plakat, który został rozwieszony w szkołach, sołectwach, sklepach oraz ulotki. Ponadto odbyły się spotkania warsztatowe uczniów z pracownikami Welskiego Parku Krajobrazowego na temat płazów, a uczniowie wszystkich klas przygotowali plakaty o płazach i konieczności ich ochrony, które znalazły się na szkolnej wystawie. Dyrektor szkoły – Ewa Kopańska - poinformowała, że przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, a środki finansowe pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Głównymi organizatorami uroczystości byli uczniowie, pracownicy szkoły oraz Rada Rodziców. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Pan Tomasz Węgrzynowski - Wójt Gminy Rybno, Pan Dariusz Tara- wiceprzewodniczący Rady Gminy Rybno, Pan Jan Sokołowski- inspektor ds. oświaty w Gminie Rybno, radny Gminy Rybno z Żabin – Grzegorz Rozentalski, dyrektorzy szkół i przedszkola Gminy Rybno, sołtysi i rady sołeckie Żabin, Tuczek, Gralewa Stacji i Rapat oraz strażacy OSP Żabiny. Na imprezę bardzo licznie przybyli mieszkańcy tych miejscowości.

Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez nauczycieli szkoły- Jolantę Brzezińską i Wiolettę Oleksiak - na temat chronionych gatunków płazów w Polsce, ich roli w środowisku, przyczynach wymierania oraz sposobach ochrony. Następnie uczniowie kółek teatralno-artystycznych pod kierunkiem Pani Iwony Sokołowskiej i Bogumiły Grosz, zaprezentowali występ artystyczny o żabkach, w którym poprzez piosenki, taniec, scenki dramowe ukazano znaczenie żab w środowisku i co można zrobić dla ich ochrony. Występ był barwny, dzięki przepięknym strojom i rekwizytom, dzieci wspaniale odegrały swoje role i wzbudziły zachwyt publiczności.

Duże zainteresowanie gości wzbudził quiz o płazach, w którym uczestniczyły 4-osobowe drużyny ze wszystkich klas, złożone z dwojga uczniów i dwojga rodziców lub innego członka rodziny. Poziom przygotowania zespołów był bardzo wysoki, nawet dogrywka nie rozstrzygnęła kolejności miejsc trzech drużyn, które weszły do finału – wszystkie zajęły równorzędne I miejsca. Zwycięskie drużyny to: klasa „0B” (Oskar Plewa z mamą i Maria Licznerska z mamą), klasa II (Julita Lewicka z mamą i Oliwia Chmielińska z dziadkiem), klasa III (Oliwia Zdunek z mamą i Alicja Żórawska z mamą).

Wiele emocji wzbudził konkurs plastyczny na portret żaby, który został ogłoszony kilka tygodni wcześniej i miał charakter otwarty. Mogli w nim wziąć udział uczniowie- indywidualnie lub z rodzicami oraz wszyscy chętni mieszkańcy Żabin, Tuczek, Gralewa Stacji i Rapat. Dyrektor szkoły – Pani Ewa Kopańska – stwierdziła, że efekty konkursu przeszły najśmielsze oczekiwania szkoły, gdyż nie spodziewano się tak dużej liczby prac (wpłynęły 44 prace), które zachwyciły różnorodnością i oryginalnymi pomysłami- od klasycznych po rękodzieło. Ze względu na tę różnorodność właśnie postanowiliśmy – powiedziała Ewa Kopańska- nie powoływać jury, lecz przeprowadzić plebiscyt, gdyż uznaliśmy, że będzie to najsprawiedliwsze rozwiązanie, ponieważ każdy człowiek ma inne upodobania, a plebiscyt sprawi, że wygrają ci, których prace podobały się największej liczbie widzów. W ustalaniu wyników plebiscytu wzięli udział uczniowie, nauczyciele i członkowie rad sołeckich (Pani Karolina Ługowska z Gralewa Stacji, Pani Janina Krasińska z Tuczek, Pani Bożena Rozentalska z Żabin, Pan Janusz Anzel z Gralewa Stacji, Pan Grzegorz Rozentalski – radny Żabin, Pani Felicja Zdunek- poprzednia sołtys wsi Żabiny).

Laureaci konkursu na portret żaby to:
I miejsce – Joanna i Kordian Sokołowscy
II miejsce – Maja Zasłona, Eliza Wierzchołowska
IV miejsce – Olaf, Weronika, Wiktoria Nazar
V miejsce – Zuzanna Nadolska
VI miejsce – Aleksandra Kowalska
VII miejsce – Jan Michalski
VIII miejsce – Nikola Węgrzynowska
IX miejsce – Pani Wiesława Bastek
X miejsce – Maria Licznerska
Wyróżnienia: Dominika Kruszewska z mamą, Eliza Lewicka, Pani Wiesława Bastek, Zuzanna Sokolowska, Aleksandra Szymankowska, Alicja i Paweł Żórawscy z Jolantą Pirożej, Bożeną i Elżbietą Nazar

Ogromne zainteresowanie wywołał również konkurs na potrawę w kształcie lub kolorze żaby. Konkurs miał charakter międzyklasowy, potrawy przygotowali rodzice uczniów z poszczególnych klas. Do oceny potraw powołano jury w składzie: Pan Tomasz Wegrzynowski- wójt Gminy Rybno, Pan Jan Sokołowski - inspektor oświaty Gminy Rybno oraz przedstawiciele rad sołeckich: Pani Jadwiga Wieraszka z Tuczek, Pani Elżbieta Trzeciak z Gralewa Stacji, Pan Ryszard Radzanowski –sołtys Rapat , Pani Jolanta Kozłowska- sołtysa Żabin. Jury przyznawało punkty w skali 1-5 w 2 kategoriach: za kształt, formę, kolor oraz za smak. Nagrodzono 3 potrawy: tort Żaba na wodzie” wykonany przez rodziców klasy II, tort „Żaba”, wykonany przez rodziców klasy I i „kanapki ala żabki”, wykonane przez rodziców klasy IV. Po zakończeniu pracy przez jury wszyscy uczestniczy imprezy mogli posmakować przygotowanych potraw. Impreza zakończyła się wręczeniem nagród i dyskoteką dla uczniów

Ewa Kopańska – dyrektor szkoły


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. etykieta #1728640 | 83.24.*.* 4 maj 2015 21:59

    Jeden krawat za krotki, drugi za długi, dobrze, że to tylko święto żaby

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages