Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

680-ta rocznica założenia Dębienia

2015-05-06 17:46:35 (ost. akt: 2015-05-06 17:51:19)

Autor zdjęcia: Anna Januszewska

Znać historię własnej rodziny, jej pochodzenie dzieje miejscowości, w dzisiejszych czasach wszechobecnego pośpiechu, nawału pracy i obowiązków jest rzeczą bezcenną.

Często też stawiamy pytanie o swoją tożsamość, minione czasy, chętnie wracamy do „swoich korzeni” i niezwykle ważna staje się dla nas ta „mała ojczyzna”, o której myślimy z sentymentem wracając myślami do przeszłości oraz wydarzeń historycznych, które były udziałem naszych przodków. W takie tendencje doskonale wpisała się uroczystość, która miała miejsce 2 maja w Dębieniu. Okazją do świętowania stała się 680-ta rocznica założenia miejscowości.
Organizatorami byli sołtys wsi Dębień Grzegorz Januszewski wraz z Radą Sołecką oraz radny Gminy Rybno Piotr Kamiński. W przygotowania wspólnego przedsięwzięcia aktywnie włączyło się też, jak zawsze solidarnie, wielu innych mieszkańców Dębienia.

Impreza była czymś więcej niż majówką, była świętem wszystkich mieszkańców wsi. Na uroczystość przybyło wielu gości. Władze samorządowe reprezentował wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski, radni gminy, radni powiatu działdowskiego ze starostą Marianem Janickim oraz wielu przedstawicieli urzędów, organizacji i instytucji działających na terenie powiatu. Gościem honorowym była wieloletnia sołtys Dębienia Stefania Tucholska.

Po oficjalnym rozpoczęciu, odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Jerzy Anczykowski, który przedstawił obszerny rys historyczny. Jako rodowity dębienianin wielokrotnie w swoim wystąpieniu odnosił się do własnych przeżyć i osobistych wspomnień. Z sentymentem opowiadał o latach młodości spędzonych w Dębieniu, mówił o szkole, w której mieszkał i której kierownikiem był ojciec Jan Anczykowski twórca szkolnej i wiejskiej grupy teatralnej znanej z występów w gminie a nawet poza nią.

Podczas uroczystości, którą uświetnił występ młodzieżowej orkiestry dętej z Rybna, odsłonięcia na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej pamiątkowej tablicy, którą poświęcił ksiądz proboszcz z Rumiana Marek Klugiewicz.
Okolicznościowy program artystyczny nawiązujący do charakteru spotkania przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie. Młodzi artyści przepięknie recytowali, śpiewali a nawet tańczyli, czym wzbudzili aplauz wśród publiczności.

Oficjalna część uroczystości zakończona została zasadzeniem dębu nieopodal malowniczego stawu w centrum wsi. Wieczorem dla wszystkich mieszkańców i gości zorganizowano wspólną zabawę przy muzyce a dla młodzieży ognisko przygotowane przez harcerzy.

Organizatorzy pragną gorąco podziękować wszystkim sponsorom, których wsparcie pomogło w przygotowaniu uroczystości.

Grzegorz Wiergowski


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. just #1731541 | 46.169.*.* 8 maj 2015 21:23

    Starosta niech odpuszczy sadzenia drzewek a weźmie udział w budowaniu dróg

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages