Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Uroczyste otwarcie Lapidarium Szkolnego przy Zespole Szkół w Rybnie

2015-06-27 12:58:05 (ost. akt: 2015-06-27 08:01:29)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Utworzenie Lapidarium było zapoczątkowane umieszczeniem na terenie przyszkolnym głazu, a na nim zegara słonecznego ufundowanego przez radę rodziców w 2011 r.

Po zweryfikowaniu informacji dotyczących występowania głazów narzutowych na terenie gminy zlokalizowano duży głaz narzutowy w miejscowości Dębień. Ważący około 30 ton kamień wydobyto 25 października 2014r. Otrzymał „imię” „Cyryl” na pamiątkę pierwotnego właściciela gruntów, w których był zakopany. „Cyryl” spoczywał na gruntach państwa Ładów i po raz pierwszy kamień próbowano wydobyć w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku, ale ze względu na pokaźne rozmiary i duże koszty zrezygnowano z tego przedsięwzięcia.

W 2014r. wydobycia i przetransportowania głazu podjęła się Firma Budowlana Hoffer z Działdowa. Głaz wydostano bez większych problemów. Operacja została sfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Po zebraniu informacji od uczniów i ich rodziców na temat ciekawych okazów w listopadzie 2014 r. przetransportowano na teren szkoły następne znalezione okazy. W kwietniu i maju 2015 r. rozpoczęły się kolejne prace.
Prace planistyczne obejmowały również zaprojektowanie i wykonanie tablic informacyjnych na temat powstawania i rodzajów skał. Ponadto zakupiono drewniane donice, w których posadzono zioła oraz krzewy ozdobne wokół terenu ekspozycji głazów.

Złożono także wniosek do Rady Gminy w Rybnie z prośbą o ustanowienie „Cyryla”- pomnikiem przyrody. 11.06.2015r. wpłynęło pismo z RDOŚ w Olsztynie potwierdzające zasadność ustanowienia. Podczas sesji Rady Gminy dnia 23.06.2015 podjęta została uchwała w tej sprawie. Wielkie zasługi w przygotowaniu informacji o głazach mają Alicja Szarzyńska OCEE w Olsztynie i dr Dariusz Gałązka PIG w Warszawie.

W całe przedsięwzięcie zaangażowała się liczna grupa nauczycieli i uczniów. Dzięki dużej staranności w tworzeniu lapidarium jest ono miejscem edukacji ekologicznej, a dokładnie petrograficznej. Na otwarcie zostali zaproszeni goście: władze powiatu, gminy, dyrektorzy szkół i nauczyciele. Uroczystość została poprzedzona wykładem na temat przeszłości geologicznej Polski północno-wschodniej, w tym gminy Rybno, który wygłosił dr hab. inż. J. Pawluczuk z UWM w Olsztynie.

Dzięki inicjatywie Piotra Rydla, Bogdana Wantowskiego i współudziale Aleksadra Hillara obok lapidarium powstała wiata, która służy jako „zielona klasa”. Uroczystość otwarcia została wzbogacona przepięknym montażem przygotowanym przez grupę teatralną, której opiekunem jest Beata Ligman.

Do grona darczyńców naszego LAPIDARIUM należą:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
Alicja Szarzyńska Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Olsztynie
dr Dariusz Gałązka Państwowy Instytut Geologiczny W-wa
Małgorzata i Marek Ładowie Dębień
Jarosław Labicki Usługi Remontowo - Budowlane Rybno
Piotr Rydel gospodarstwo ekologiczne Rumian
Bogdan Wantowski Wan-Bud Rybno
Aleksander Hillar Tartak Tuczki
Dorota i Ireneusz Prudzyńscy Firma Direx
Dariusz Karbowski
Mariusz Licznerski firma reklamowa
Maria i Piotr Szczepańscy Truszczyny
Tadeusz Jastrzębski Dębień Firma transportowa
Mirosław i Kornel Remus Usługi Remontowo – Budowlane Grądy

ZS Rybno


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages