Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Zapraszamy na "Noc Perseidów"

2015-08-10 16:16:00 (ost. akt: 2015-08-10 16:44:07)

Lokalna Grupa Działania „Ziemia Lubawska”, Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach, Fundacja Nicolaus Copernicus oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii zapraszają na niezwykły kosmiczny spektakl „Noc Perseidów”.

W nocy z 12 na 13 sierpnia w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach będzie można obserwować spadające gwiazdy. Początek „Nocy…” już o 19.15 w dniu 12 sierpnia 2015 r. Wstęp wolny.

Podczas wieczoru i nocy zaplanowano wiele atrakcji. Poza najważniejszą, czyli obserwacjami spadających gwiazd z roju Perseidów, organizatorzy zapraszają na wykłady dot. tajemnic meteorów i meteorytów czy tajemnic światła (rok 2015 to Międzynarodowy Rok Światła). Będzie także możliwość zakupienia prawdziwych „spadających gwiazd” czyli meteorytów, sprzętu obserwacyjnego i innych kosmicznych pamiątek. Wśród gości znajdą się m.in. prof. Maciej Mikołajewski, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, dr hab. Piotr Żuchowski, dr Jadwiga Biała, współpomysłodawca „Nocy Spadających Gwiazd” oraz Jacek Drążkowski, szef Obserwatorium Astronomicznego w Lidzbarku Warmińskim.

Spadające gwiazdy to potoczne określenie zjawiska meteorów.
– To różnej wielkości, najczęściej ziarenka piasku okruchy materii, które spalają się po wejściu atmosferę. Gdy taki okruch wejdzie w atmosferę ziemską, w wyniku tarcia z jej atomami rozgrzewa się i spala. A my widzimy przez krótką chwilę ślad po tym zjawisku w postaci błysku – mówi Robert Szaj, szef Obserwatorium w Truszczynach i organizator „Nocy Perseidów”.

Najwięcej meteorów możemy obserwować wtedy, gdy Ziemia przecina drogę jakieś komety, która pozostawiła na niej swoje pozostałości w postaci pyłu i większych fragmentów jądra kometarnego. – Każdego roku w sierpniu nasza planeta przecina drogę komety 109P/Swift-Tuttle. Wówczas na niebie możemy obserwować meteory z roju Perseidów. Meteory wydają się wylatywać z gwiazdozbioru Perseusza, stąd ich nazwa” – dodaje Robert Szaj.

Sponsorem „Nocy Perseidów” jest LGD „Ziemia Lubawska”, firma „Eurostyl” Łukasza Witkowskiego oraz Fundacja Nicolaus Copernicus.

Wszelkie szczegółowe informacje na stronie: https://www.facebook.com/ObserwatoriumTruszczyny oraz pod numerem telefonu 537-693-621.

Robert Szaj, Fundacja Nicolaus Copernicus


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. heń #1791861 | 82.160.*.* 10 sie 2015 16:26

    fajnie, a te obserwatorium to gdzie dokładnie jest w Truszczynach? gdzieś w polu?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages