Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Wyjątkowe kosmiczne zjawisko – całkowite zaćmienie Księżyca

2015-09-24 09:51:43 (ost. akt: 2015-09-24 09:57:18)

Autor zdjęcia: Archiwum Roberta Szaja

W nocy z 27 na 28 września będzie miało miejsce rzadkie kosmiczne zjawisko – całkowite zaćmienie Księżyca. Z tej okazji Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach wraz z Fundacją Nicoalus Copernicus oraz Stowarzyszeniem „Instytut Ekoprussia” organizuje całonocną imprezę naukową „Noc zaćmienia”

— Zjawisko to jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Dochodzi do niego wtedy, gdy Księżyc znajdzie się dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i „trafi” na stożek ziemskiego cienia. Najbliższe tak wyjątkowe zaćmienie będziemy mogli obserwować dopiero za 28 lat — mówi Robert Szaj, organizator wydarzenia i szef obserwatorium w Truszczynach. Niepowtarzalność niedzielnej nocy będzie podwójna. Już samo zaćmienie jest rzadkim zjawiskiem i zdarza się raz na kilka miesięcy, ale całkowite już znacznie rzadziej. — Tym razem jednak skumuluje się ono z innym zjawiskiem. Księżyc obiega Ziemię nie po orbicie kołowej, ale wydłużonej elipsie. Jest więc raz bliżej, raz dalej. W nocy z 27 na 28 września Księżyc na swojej orbicie będzie wyjątkowo blisko Ziemi. Przez to zaćmiewana tarcza Srebrnego Globu będzie wyjątkowo duża. Wielkość tarczy potęgować będzie dodatkowo złudzenie optyczne polegające na tym, że im bliżej horyzontu znajduje się tarcza naszego naturalnego satelity, tym wydaje się większa — tłumaczy pan Szaj. I jak wyjaśnia, za trzy lata, dokładnie w środku wakacji 27 lipca 2018 roku w Polsce będzie widoczne kolejne całkowite zaćmienie Księżyca, ale wówczas będzie on znacznie dalej od Ziemi, niż w tym roku.

Udział w imprezie jest bezpłatny, ale organizator informuje, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na terenie obserwatorium, konieczne jest wcześniejsze potwierdzenie (pod numerem telefonu : 537 693 621 lub email : copernicus@ekoprussia.home.pl ). Udział grup zorganizowanych (max. 15 osób) wymaga również wcześniejszego potwierdzenia. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu wyłącznie w obecności dorosłego opiekuna lub na podstawie pisemnej zgody opiekuna prawnego. Pierwszych 100 osób otrzyma bezpłatnie obrotowe mapy nieba.

Podczas nocy, która zacznie się o godz. 21.30 przewidziane są prelekcje i wykłady, spotkania z naukowcami oraz wspólne obserwacje Zaćmienia Księżyca.

Organizatorzy zaplanowali również specjalny prapremierowy pokaz filmu dokumentalnego z cyklu ASTRONARIUM, w którym przedstawiona zostanie działalność Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach i Fundacji Nicolaus Copernicus. Premiera w TVP zapowiedziana jest na 2 października.
Organizator prosi o zabranie bardzo ciepłego ubrania (najlepiej zimowego)! Zwraca się również z prośbą o stosowanie się do zaleceń związanych z ruchem samochodów na drodze dojazdowej do Obserwatorium (konieczność wyłączenia świateł w pobliżu miejsca obserwacji!) Na miejscu będzie możliwość zakupu przekąsek oraz ciepłych i zimnych napojów oraz ogrzania się przy kominku. Będzie można również nabyć lornetki, meteoryty oraz inne kosmiczne pamiątki. Na terenie obserwatorium obowiązuje całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych, palenia papierosów oraz przyjmowania innych używek ( za wyjątkiem kawy i herbaty —).
Sponsorem i głównym partnerem projektu jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Partnerami wydarzenia są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Powiat Działdowski. Wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi przez Starostę Działdowskiego oraz TVP Olsztyn. O bezpieczeństwo uczestników dbać będzie firma Solid Security.

Program
21.30 – otwarcie „Nocy zaćmienia”
21.45- 24.00 – wykłady i prelekcje, w tym dotyczące natury i znaczenia zjawisk zaćmieniowych
24.00 – projekcje filmów dokumentalnych Astronarium
02.11 – początek wejścia Księżyca w półcień Ziemi
03.07 – początek wejścia Księżyca w cień Ziemi
04.11- początek zaćmienia całkowitego Księżyca
05.23 – koniec zaćmienia całkowitego Księżyca
06.27 – wyjście Księżyca z cienia Ziemi.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gość #1823848 | 178.42.*.* 27 wrz 2015 21:10

  Oglądaj na żywo zaćmienie księżyca! Transmisja z 27 na 28 zaczynamy o 22! http://s-link.gq/eXAM

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. piotr #1822072 | 82.160.*.* 25 wrz 2015 07:37

  obserwatorium za państwowe pieniądze na prywatnym terenie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. kom #1822012 | 164.126.*.* 25 wrz 2015 01:14

   Zjawisko będzie na tyle wyjątkowe, że w internecie można wyczytać o potencjalnym końcu świata 28 września.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. no jest BEZPLATNE heheheh #1821446 | 24 wrz 2015 14:59

   hahahah penie poza obserwatoruim nie bedzie widac

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. księżyc #1821241 | 82.160.*.* 24 wrz 2015 10:22

    Owszem, jest to zjawisko dość "wyjątkowe", ale nie jest "niepowtarzalne" ! O czym informuje sam autor nieco niżej. Czyżby logika nie była mocną stroną "szefa obserwatorium"? :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages