Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Ogrody przeszłości. Aleja kasztanowcowo-jesionowa w Hartowcu

2015-11-21 14:32:24 (ost. akt: 2015-11-21 14:23:28)
Laureaci Konkursu „Ogrody przeszłości Warmii i Mazur”

Laureaci Konkursu „Ogrody przeszłości Warmii i Mazur”

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Grupa reporterska z klasy III w składzie: Gabriel Józefowicz, Sandra Sołobodowska, Katarzyna Szczepańska przy wsparciu Dominika Buczkowskiego, Patryka Orzechowskiego, Nikoli Trzcińskiej oraz Tadeusza Kornackiego , nakręciła pod kierunkiem Bogusława Łukwińskiego etiudę pt. „Aleja kasztanowcowo-jesionowa w Hartowcu”.


Z przyjemnością pragniemy zakomunikować, że film ten zdobył I miejsce w wojewódzkim konkursie „Ogrody przeszłości Warmii i Mazur” w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przedmiotem konkursu były stare, często zapomniane aleje, przydworskie, przypałacowe parki i ogrody.

Katarzyna Szczepańska – lider zespołu:
– Bohaterka naszego filmu prowadzi obecnie do Ośrodka Rekolekcyjnego Diecezji Toruńskiej w Hartowcu. Główną osią narracji stała się legenda wyjaśniająca, dlaczego wśród przeważającej ilości kasztanowców pojawiły się 4 jesiony. Dla lepszego jej zrozumienia zastosowaliśmy w reportażu element retrospekcji. Uważam, że ten element przeważył o naszym sukcesie.

Organizatorami konkursu były Warmiński-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie-Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Urząd Gminy w Małdytach i Szkoła Podstawowa im Mikołaja Kopernika w Małdytach. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 18 listopada w Małdytach.
Zapraszamy do obejrzenia naszej produkcji.

Bogusław ŁukwińskiLEGENDA:

W sierpniu 1920 roku zagony armii bolszewickiej zapuściły się nawet pod Hartowiec. W czasie gdy odbywała się Bitwa Warszawska radziecki patrol penetrował hartowiecką gorzelnię oczyszczając ją z zapasów spirytusu.

Po zakończeniu rabunku bolszewicy panoszyli się po wsi budząc powszechnie wśród mieszkańców strach i przerażenie. Najmłodszy z nich kilkunastoletni jeszcze chłopak szedł drogą w stronę dworu i wycinał swoją szablą rosnące młode kasztanowce. Robił to tak zapamiętale, że powycinał wszystkie rosnące po prawej stronie drogi drzewka.

Po kilku latach ludzie na ich miejsce posadzili jesiony. Dziś, gdy idzie się na plebanię, mija się rosnące po lewej stronie kasztanowce, a po prawej – najpierw 4 jesiony, a potem dopiero kasztanowce.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages