Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

1050 rocznicę Chrztu Polski i 800-lecie Chrztu Ziemi Lubawskiej obchodzono w Zespole Szkół w Rybnie

2016-03-05 09:47:40 (ost. akt: 2016-03-05 10:10:00)

Autor zdjęcia: nadesłała Magdalena Anczykowska

Rok 2016 jest obchodzony w naszym kraju jako 1050 rocznica przyjęcia przez Polskę chrztu. Od tego momentu Polska znalazła się w kręgu kultury Europy Zachodniej.

Z tej okazji w Zespole Szkół w Rybnie odbyła się uroczystość z okazji rocznicy chrztu Polski i 800. Rocznicy chrztu Ziemi Lubawskiej.

Wśród zaproszonych gości byli wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski i skarbnik UG Zdzisława Kanicz, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej, radny gminy Rybno Piotr Rydel, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Rybno Jerzy Anczykowski, sołtys wsi Rybno Henryk Wiśniewski, kierownik OSiR Hanna Bem, przewodnicząca Rady Rodziców Jolanta Szczepańska oraz uczniowie ościennych szkół wraz z nauczycielami historii.

W programie uroczystości znalazł się wykład dr Szymona Dreja - dyrektora Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Grunwaldzie. Dzięki temu wystąpieniu przybliżone zostały niezwykle interesujące szczegóły historyczne dotyczące okoliczności przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Ten rok to także rocznica chrztu Ziemi Lubawskiej, krainy kulturowo-historycznej na której żyją i pracują mieszkańcy gminy Rybno. W związku z tą rocznicą informacje historyczne dotyczące tych wydarzeń upowszechniono podczas apelu i przygotowanej wystawy.

W dalszej części uroczystości przedstawiciele poszczególnych oddziałów Zespołu Szkół w Rybnie utworzyli drużyny, które stoczyły ze sobą turniej historyczno-rycerski. Uczestnicy zawodów musieli wykazać się zdolnościami plastycznymi, wiedzą na temat średniowiecza, znajomością gwary lubawskiej i sprawnością fizyczną. Wyłoniono zwycięzców. Uczestnicy zawodów i goście zostali obdarowani pamiątkowymi kalendarzami i długopisami. Wygrani otrzymali też "bilety szczęścia" i prezenty do sal lekcyjnych. W zorganizowaniu uroczystości wykorzystano pomoc GKRPA i Rady Rodziców. Na koniec odtańczono wspólnie taniec doskonale integrujący – belgijkę.

nadesłała Magdalena AnczykowskaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jhg #1947224 | 31.61.*.* 6 mar 2016 02:35

    Prezes PCK z działdowa był? On jest wszędzie

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages