Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

„Milcząc, wołają” - wystaw poświęcona jest Żołnierzom Wyklętym [zdjęcia]

2016-03-24 08:39:21 (ost. akt: 2016-03-24 08:48:43)

Autor zdjęcia: nadesłała Magdalena Anczykowska

W Zespole Szkół w Rybnie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Milcząc, wołają”. Instalacja poświęcona jest Żołnierzom Wyklętym, którzy w latach 1944-1956 stali się ofiarami systemu komunistycznego oraz poszukiwaniom ich szczątków, prowadzonym w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach.

Na wystawie obecni byli zaproszeni goście (przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, członkowie stowarzyszeń, dyrektorzy szkół, nauczyciele), uczniowie i pracownicy szkoły oraz harcerze, którzy uświetnili spotkanie krótką częścią artystyczną. W tematykę wystawy wprowadził wszystkich zebranych dr Przemysław Wójtowicz - pracownik pionu naukowego IPN w Bydgoszczy. Wygłosił okolicznościową prelekcję, podczas której w interesujący sposób przybliżył zwiedzającym historię powojennej Polski.

Wystawa pt. „Milcząc, wołają” będzie gościła w ZS w Rybnie do ósmego kwietnia 2016 r.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do jej zwiedzania (w godzinach pracy szkoły).

nadesłała Magdalena Anczykowska
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mylisz się i to bardzo #1964835 | 91.233.*.* 31 mar 2016 10:37

  mylisz się biorąc mnie za tzw 'komucha" - bo tak nazywa się obecnie osoby , które mają jakies własne poglądy. ja akurat rozrózniam w historii ludzi których skrzywdzonoza poglady takie jak wymienione niżej czy generał Nil , kpt Słaby - obronca westerplatte czy plk radosław, Ale stawianie ich w jednym szeregu z takimi bandyckimi kreaturami jak ogień , zubryd , bury czy łupaszko to dla tych ludzi DYSHONOR.. Ci cierpieli rzeczywiście za jakies idee ale Ci lesni bandyci to po prostu watazkowie , któryz już po wojnie nie umieli inaczejzyc i niestety dali się we znaki zupełnie niewinnym ludziom którzy mieli wojny powyżej uszu i pragneli spokojnego zycia. jak mozna mówić o burym jako 'bohaterze' - najmłodszy zamordowany "komuch" w zaleszanach mial 3 tygodnie. próbowała pewna przybyła z polski grupa zrobić mu w tym roku fetę w Hajnówce. Efekt - nie wpuszcili ich ani popi do cerkwi ani księża do kosciołów a ludność pognała - miejscowa prasa nzwała to marszem hańby.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nie mylę się #1964168 | 82.160.*.* 30 mar 2016 14:14

  Powoływanie się na taki autorytet w sprawach historii najnowszej niestety, ale budzi politowanie. A jakich metod używali twoi idole, szukać daleko nie trzeba. Dobrze się składa, ponieważ akurat 27 marca minęła 71 rocznica "zaproszenia" przywódców Państwa Podziemnego do Moskwy: 27 marca 1945 r. przybyli do Pruszkowa: delegat rządu i wicepremier na kraj J. S. Jankowski, ostatni Komendant Główny AK, obecnie pełniący funkcję Komendanta Głównego organizacji „NIE” gen. L. Okulicki, przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak (przedstawiciel PPS „Wolność, Równość, Niepodległość”) oraz pełniący funkcję tłumacza Józef Stemler-Dąbski, jednocześnie wiceminister Departamentu Informacji Delegatury RP na Kraj. Następnego dnia dojechali pozostali uczestnicy planowanych rozmów: Antoni Pajdak (PPS-WRN), Stanisław Jasiukowicz, Kazimierz Kobylański, Zbigniew Stypułkowski i Aleksander Zwierzyński ze Stronnictwa Narodowego, Józef Chaciński i Franciszek Urbański ze Stronnictwa Pracy, Adam Bień, Kazimierz Bagiński i Stanisław Mierzwa ze Stronnictwa Ludowego oraz Eugeniusz Czarnowski i Stanisław Michałowski ze Zjednoczenia Demokratycznego. Wszyscy oni zostali podstępnie aresztowani przez NKWD i następnego dnia wywiezieni na Okęcie, skąd odlecieli specjalnym samolotem do Moskwy. Na umówione spotkanie przywódców PPP 27 marca 1945 nie dotarł Bolesław Biega, który po dwóch godzinach został aresztowany przez NKWD na dworcu kolejowym w Piotrkowie Trybunalskim, po czym także wywieziony w głąb ZSRR. Efekt tej "wizyty" jest ogólnie znany.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do plitowanie #1964149 | 82.160.*.* 30 mar 2016 14:00

  Ponoć Ukraincy demontują pomniki Lenina. Jedź po jeden i postaw sobie w ogródku. Będziesz miał przy czym grillować i śpiewać czastuszki. Polska to teraz wolny kraj. Nikt za poglądy już nie wsadza do więzienia, ani nie morduje. Z komsomolskim pozdrowieniem: Urrra, urra, urra!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Plitowanie. #1964065 | 91.233.*.* 30 mar 2016 12:03

   Cóz według ciebie to powojenni leśni to nizłomni bojownicy , którzy tylko siedziel w lesie , spiewali patriotyczne piuosenki przy ognisku i marzyli o wolnej Polsce bez sowieckiego jarz Ich wyczyny typu mordowanie chłopów za wziecie ziemi z reformy rolnej , napady na sklepy , pobieranie kontrybucji , zabijanie milicjantów i ludzi którzy anagazowali się w dobudowe jako "komuchów" to wedlug ciebie komunistyczna propaganda i najlepiej powiedzieć że to zrobiło przebrane UB . jesli w to wierzysz to rzeczywiscie budzi to politowanie. Ale za wielu jeszcze żyje świadków ludzi z tamtego okresu , chociaz to juz staruszkowie. Wierzchowiny , zanie zaleszany , dubniki - wszie spacyfikowane przez powojennych "bohaterów" to tez pewno zrobiło kbw przebrane za "niezłomnych zołnirzy " łupaszki i Burego?jesli w to wierzysz to takze moge tylko usmiechnac się z politowaniem. ja wiem co na diabła zeobili niektórzy z UB nap niejaki Kuraś z tarnowa później znany jako Ogień ale wiem i co zrobili leśni.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mylisz się #1964060 | 91.233.*.* 30 mar 2016 11:52

   Jesli chodzi o ksiązkę Wasilewskiego to jedna znajbardziej obiektywnych . On nie robi róznic mówi czego dopuszczali się i jedni i drudzy. Mówi o kretynach z UB w Suwałkach , których zresztą sama ludowa zrobila porządek ale i mów tez co robili lesni. Oni święci nie byli i wielu z nich to po prostu bandyci a nie bojownicy niepodległ;osci. jesli chodzi o ofiary to rodziny szukali. mysmy pisali wszedzie i do czerwonego krzyza i a niedawno nawet do IPN Niestey Los nieznany. TA jesli chodzi o tych 'molojców" Niestey to byli lesni i to nie zadni przebierańcy. miejscowi ludzie ich znali i doskonale wiedzieli kto jest kim. natomiast KBW to na postronkach ludzi nie goniło To byla spejalność panów z NZW.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (17)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages