środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Płotki wzdłuż jezdni zapobiegające wchodzeniu przez płazy na drogę

2016-03-26 17:45:21 (ost. akt: 2016-03-26 12:47:52)

Autor zdjęcia: nadesłał Marcin Modrzewski

Wiosna z pośród wszystkich sowich pięknych oznak, przynosi także jedną, która za pomocą ludzi przestaje nosić znamion piękna.

Corocznie płazy wyruszają w wędrówkę ze swoich zimowisk do zbiorników wodnych tj., jeziora lub oczka wodne. Ma to na celu złożenie skrzeku z którego w niedługim czasie wylęgną się kijanki, które następnie przemienią się z płaza ogoniastego w płaz bezogonowego będącego niemal że dorosłą żabą.

Trasy przemierzane przez płazy bardzo często przecinają drogi, którymi przemieszczają się codziennie setki lub tysiące samochodów. W tym momencie właśnie pojawia się ten niemiły akcent wiosenny, którym są zmiażdżone ogromne ilości płazów głównie żaby i ropuchy przez koła samochodów których kierowcami jesteśmy my wszyscy. W celu zapobiegnięcia tej katastrofie, wędrówkom tym przyjrzano się bliżej.

Po kilku latach obserwacja zauważono, że żaby rok rocznie wybierają niemal tą samą trasę. Badacze dzięki temu wpadli na pomysł, aby w tych miejscach rozstawić płotki wzdłuż jezdni zapobiegające wchodzeniu przez płazy na drogę. A płazy które zatrzymają się na tym płotku przenieść w pojemnikach do pobliskiego stawu który był miejscem docelowym służącym do odbycia godów.

Kilka dni temu pracownicy Welskiego Parku Krajobrazowego, w celu zapobiegnięcia tej „masakry” rozstawali kilkaset metrów takiego płotu, wzdłuż drogi biegnącej przy stawach hodowlach w pobliżu wsi Koszelewy. Jest to rozwiązanie tymczasowe, ale dające możliwość oceny z jaką skalą zjawiska mamy do czynienia i zaplanowanie stałych rozwiązań technicznych zabezpieczających trasy migracji płazów Mamy nadzieję, że nasze starania zapobiegną temu co mogło by się stać.

Marcin Modrzewski
specjalista ds. ochrony przyrody i krajobrazu Welski Park Krajobrazowy
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. -E #1966787 | 188.146.*.* 2 kwi 2016 16:45

  Masakra corocznie jest w miejscowości Burkat, na drodze prowadzącej w kierunku Skurpia, na jakichś 100 m drogi mniej więcej od zakrętu do - kawałek za wiaduktem. Jest tam mnóstwo żab przemieszczających się przez drogę. Nie można przejechać, ja osobiście zatrzymuję się by ratować żaby, ale asfalt zazwyczaj usłany jest ich zwłokami. Może ktoś z władz zadziałałby w tamtym miejscu w tej sprawie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Andrzej #1965591 | 31.61.*.* 1 kwi 2016 04:17

  Droga remontowana jakiś czas temu za kasę z Unii Europejskiej - tablica w rozmiarach dla niedowidzących stoi pomiędzy Lidzbarkiem a wsią Jeleń. Jednak nikt nie pomyślał podczas remontu o ochronie przyrody na terenie parku krajobrazowego, tylko teraz posyła się za publiczne ludzi aby pokazywać wielkie działania ochroniarskie mydląc wzrok społeczeństwa i zasłaniając niekompetencje. Gdzie w tym wszystkim był i jest dyrektor parku welskiego, który art. 105 ustawy o ochronie przyrody jest obligowany do ochrony przyrody na terenie parku? Pewnie w Jeleniu nic nie robiąc i odcinając kupony spokojnej posadki z PSLu do emerytury?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. lolin #1964452 | 82.160.*.* 30 mar 2016 19:37

   Partacka robota. Przed położeniem asfaltu trzeba było przepusty i rowy dla żab pod drogą zrobić. A w czasie deszczu postawić kilku specjalistów od ochrony żab, w miejscach wędrówek, bo wtedy najwięcej żab wychodzi na drogi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Jeż Jerzy #1962544 | 46.76.*.* 27 mar 2016 14:38

   Brawo! A teraz niech to ktoś po Polsku napisze, ok?

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Konrad #1962384 | 185.122.*.* 26 mar 2016 21:07

   Widać, że Samuelowi robota pali się w rękach! Świetnie!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages