Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Tranzyt Merkurego w Obserwatorium w Truszczynach

2016-05-04 12:45:00 (ost. akt: 2016-05-04 12:42:48)
Tranzyt Wenus 6 czerwca 2012, Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach

Tranzyt Wenus 6 czerwca 2012, Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach

Autor zdjęcia: Robert Szaj

Odkrywanie planet pozasłonecznych oraz obserwacje przejścia Merkurego na tle tarczy Słońca będą głównymi atrakcjami całodniowego spotkania edukacyjnego w Obserwatorium Astronomicznym Truszczynach, które odbędzie się w poniedziałek 9 maja.

Fundacja Nicolaus Copernicus organizuje całodniową imprezę edukacyjną. W związku z przejściem Merkurego na tle tarczy Słońca w Obserwatorium przez cały dzień będzie możliwość obserwowania tego zjawiska. Od rana do późnych godzin popołudniowych funkcjonować będzie mobilne planetarium. Będzie także możliwość zwiedzania wraz z astronomami miniatury Układu Słonecznego w skali 1:10 000 000 000, autorstwa Andrzeja Renesa (słynny polski rzeźbiarz, autor m.in. statuetek nagród Wiktora czy Czempiona) i Roberta Szaja. Miniatura ostatnio wzbogaciła się o dwa kolejne obiekty: dwie planety karłowate Plutona wraz z księżycem Charonem oraz Ceres.

Przez cały dzień przez największy w Polsce teleskop LUNT, służący do obserwacji Słońca będzie można oglądać zarówno tarczę naszej dziennej gwiazdy, a od godziny 13.11 również przejście Merkurego przed jego tarczą.
Od rana do wieczora naukowcy z wielu placówek naukowych w Polsce prezentować będą m.in., najnowsze odkrycia dotyczące planet pozasłonecznych. W Truszczynach pojawią się odkrywcy takich planet: prof. Maciej Konacki i dr Jan Skowron. Jedną z najważniejszych metod odkrywania planet wokół innych gwiazd są właśnie tranzyty.

Wieczór zwieńczą dwa wydarzenia artystyczne: koncert muzyki elektronicznej Przemysława Rudzia oraz prezentacja filmu "Johannes Hevelius Dantiscanus" Michała Juszczakiewicza.

Z Obserwatorium na żywo zjawisko będzie relacjonowane na ogólnopolskiej antenie TVP INFO, a na stronie www.fundacjacopernicus.pl będzie można on-line podglądać wydarzenie.

Udział w evencie jest bezpłatny, ale wymagane jest wcześniejsze potwierdzenie obecności na email: copernicus@ekoprussia.home.pl i tel. 508698232.
Realizacja wydarzenia możliwa jest dzięki wsparciu : Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, GK ENERGA S.A, Powiatu Działdowskiego, Gminy Rybno, Miasta Lidzbark, Agencji Nieruchomości Rolnych, Dekorglas Działdowo S.A.. LIBRO oraz Telewizji Polskiej.


Program

8.00 – przywitanie, Fundacja Nicolaus Copernicus
8.15 – Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „Natura zjawisk tranzytu oraz zaćmień”.
9.00 – Dr Joanna Molenda – Żakowicz Uniwersytet Wrocławski – „Egzoplanety okiem Keplera”
10.00 – oficjalne otwarcie, prof. dr hab. Maciej Mikołajewski, Robert Szaj
10.15 – Prof. dr hab. Lech Mankiewicz, Dyrektor Centrum Teoretycznej PAN, Warszawa, „Czego można nauczyć się w internecie”
11.00 – Dr Jan Skowron, Uniwersytet Warszawski – odkrywca planet krążących wokół innych gwiazd, „Mikrosoczewkowanie grawitacyjne jako metoda wykrywania najdalszych planet”
11.45 – Prof. dr hab. Maciej Konacki – Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN, Toruń– „Projekt Solaris”
12.20 – Jacek Drążkowski, Obserwatorium Astronomiczne Lidzbark Warmiński– Planeta Merkury
13.12 – początek tranzytu
13.30 – Prof. d Prof. dr hab. Lech Mankiewicz, Dyrektor Centrum Teoretycznej PAN, Warszawa, „Czego można nauczyć się w internecie”
14.15 – Dr Jan Skowron, Uniwersytet Warszawski – odkrywca planet krążących wokół innych gwiazd, „Mikrosoczewkowanie grawitacyjne jako metoda wykrywania najdalszych planet”
15.00 – Dr Joanna Molenda – Żakowicz, Uniwersytet Wrocławski – „Egzoplanety okiem Keplera”
16.15 – Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „Natura zjawisk tranzytu oraz zaćmień”.
17.15 – Jacek Drążkowski, Obserwatorium Astronomiczne Lidzbark Warmiński – Planeta Merkury, Meteoryty
18.15 – Robert Gontarz, student matematyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika - Liczby Fibonacciego – kosmicznie proporcjonalni.
19.00 – Projekcja filmu dokumentalne „Astronarium – PLANETY POZASŁONECZNE”, prof. dr hab. Maciej Mikołajewski
20.00 – koncert muzyki elektronicznej Przemysława Rudzia
21.00 – Michał Juszczakiewicz – reżyser, prowadzący program „Od przedszkola do Opola”, twórca filmów o Janie Heweliuszu i odkryciu grobu Mikołaja Kopernika – Tranzyty Merkurego - obserwacje Jana Heweliusza oraz film "Johannes Hevelius Dantiscanus".
22.00 – zakończenie
8.00 - 21.00 – seanse w mobilnym planetarium
8.00 - 20.00 zwiedzanie miniatury Układu Słonecznego w skali 1:10 000 000 000
8.00 - 20.00 – obserwacje Słońca, od godz. 13.11 do zachodu Słońca obserwacje tranzytu Merkurego
8.00 - 20.00 – transmisja w internecie Tranzytu Merkurego z teleskopów Obserwatorium oraz transmisja konferencji na stronie www.fundacjacopernicus.pl
Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia do 8 maja 2016 r. na adres email: copernicus@ekoprussia.home.pl i tel. 508698232 . Udział w wydarzeniu tylko po potwierdzeniu przez Organizatorów.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ciekawy #1988228 | 82.160.*.* 6 maj 2016 22:12

  Trochę naciągana impreza szkoda że zorganizowana za publiczną kasę zrozumiałbym gdyby to można zrobić za własne środki finansowe ale np. tylko nasza gmina tzn. Rybno dokłada do tej imprezy jedyne 25000 zł te środki wolałbym przeznaczyć na znacznie lepsze inwestycje np. chodnik , budowa boiska rozbudowa lub budowa przedszkola , remont drogi itp. co poprawi komfort życia mieszkańcom naszej Gminy a z takiej imprezy niestety żadnych profitów nie ma a bogaty jest ten co umie pozyskać nie ze swojego ale od innych i brawo dla Robert Szaj a przykro pisać dla tego co zdecydował przekazał taką kwotę a Gmina i to NASZA Gmina CIERPI :(

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jasnowidz #1987204 | 82.160.*.* 5 maj 2016 15:03

  Ciekawe przedsięwzięcie z tym planetarnym miejscem. Gospodarstwo, konie no i kopuła z teleskopem za 70 tyś zł. Obserwatorium upadnie po wybudowaniu 2 km drogi asfaltowej do tego gospodarstwa z FG.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages