Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Nowa stacja meteorologiczna już zbiera dane pogodowe

2016-06-20 20:08:18 (ost. akt: 2016-06-20 20:09:52)

Autor zdjęcia: Maciej Nowicki

Na terenie Gminy Rybno powstała stacja meteo, której zadaniem jest monitorowanie zjawisk pogodowych. Przede wszystkim ilości opadów, temperatury i siły wiatru. Maszt i urządzenia pomiarowe stanęły w Rumianie nieopodal Szkoły Podstawowej im. Jana Twardowskiego. Lokalizacja stacji w tym miejscu poprzedzona była wieloma badaniami i testami, które jednoznacznie potwierdziły, że jest najbardziej miarodajne.


Uroczyste otwarcie stacji odbyło się w poniedziałek 20 czerwca. Poprzedzone było spotkaniem w szkole, na którym uczniowie podstawówki przedstawili proekologiczny spektakl. Zaproszonych gości powitała dyrektorka placówki Hanna Kirchhof, a wójt Tomasz Węgrzynowski wskazał powody i potrzebę powstania stacji.

— Impulsem do powstaniem stacji meteorologicznej była ubiegłoroczna susza. Chcemy monitorować zachodzące zmiany klimatyczne, tak aby móc właściwie zareagować. Razem z Radą Gminy podjęliśmy decyzję, że taka stacja powstanie. W ubiegłym roku gospodarze z innych gmin, takich jak Lubawa czy Grodziczno, zostali objęci pomocą z powodu skutków suszy. Rolnicy z naszej gminy (monitorowanej ze stacji meteo w Mławie), niestety nie mogli liczyć na żadną pomoc. Teraz się to zmieni — mówił podczas otwarcia wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski

Samowystarczalna, zasilana energią odnawialną stacja już działa i przesyła informacje bezpośrednio do instytutu badawczego w Puławach. Dane ze stacji będą wykorzystywane również w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce. Stacja ma służyć przede wszystkim rolnikom, którzy ze względu na panującą suszę, ponoszą straty w swoich gospodarstwach rolnych.

Maciej Nowicki
dzialdowo@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Informator #2015661 | 217.99.*.* 24 cze 2016 11:39

  Konkurs na dyrektora gimnazjum w Lidzbarku http://www.lidzbark.pl/wp-con tent/uploads/2016/06/Konkurs-na-Dyrektor a-Gimnazjum-w-Lidzbarku.pdf

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. CIEKAWY #2015461 | 82.160.*.* 24 cze 2016 01:04

  Mam pytanie czym Pan Babalski się zasłużył w powstaniu tej stacji to my podatnicy zapłaciliśmy za tą stacje i to my podatnicy będziemy ja utrzymywać 10000 tys. zł rocznie a przyjeżdza i zbiera laury . Laury to dla Radnych Gminnych i Bartkowi Lewalskiemu z Izb Rolniczych ( drugi delegat to już zebrał laury na uroczystości szkoda tylko że tam kolegi z Izb nie widział i jeszcze pochwałę od teścia dostał trochę żałosne ) a co zrobił Pan poseł nic a śmietankę zbiera . Tylko zostało już nawet nie śmiać się a płakać . Obserwując otoczenie posła to zawsze fajnie się przyczepić do kogoś znanego a może coś z tego będzie . Porażka

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. emu #2014430 | 82.160.*.* 21 cze 2016 23:05

  Nawet do takich błahostek zapraszają kogoś- tam i marnują pieniądze. Ciekawe ile ten gość otrzyma kasiory za ten przyjazd z pochlebstwami od gminnych ludzi. Gdyby to była inwestycja wykonana za ponad pół mln. to co innego.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Andrzej #2014034 | 178.183.*.* 21 cze 2016 10:36

  a gdzie ksiądz ???? przecież są oni przy wszystkich otwarciach , przecież taka moda .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages