Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Gdzie duch spotyka się z przeszłością - Rumian 2016

2016-10-17 13:49:07 (ost. akt: 2016-10-17 14:03:22)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

We wrześniu tego roku już po raz drugi w Rumianie odbył się festyn tematyczny w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2016, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie i Gminna Biblioteka Publiczna w Rybnie.

Zobacz także: Kocham cię szkoło - Święto Edukacji na Polnej na wesoło Kocham cię szkoło - Święto Edukacji na Polnej na wesoło Dzień Edukacji Narodowej to przede wszystkim święto wszystkich nauczycieli, pedagogów oraz pracowników oświaty. Tradycyjnie w ramach podziękowania...

Tegorocznym uroczystościom przyświecało hasło "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki". Głównym celem przedsięwzięcia była integracja społeczności lokalnej, zarówno młodego pokolenia - uczniów szkoły, jak też wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości gminy Rybno.
Istotnym zadaniem naszej placówki jest od wielu lat promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego, przeszłości historycznej miejscowości i regionu, które stanowią o wartości naszej małej ojczyzny. Niezwykle ważna jest też wiedza i świadomość społeczeństwa jaki wkład w ogólnoeuropejską kulturę wnosi kraj i region, a także wieś i najbliższa okolica. Poprzez zabawę i wspólne spędzenie czasu festyn umożliwił zapoznanie, w atrakcyjny sposób, z bogatą spuścizną kulturalną naszych przodków.

W myśl zasady, że edukacja odbywa się poprzez zabawę, teren wokół Szkoły stał się miejscem wspólnej, sobotniej rekreacji dla licznie przybyłych mieszkańców Rumiana i okolicznych wsi gminy Rybno. Uroczystość rozpoczęła się od wypuszczenia pary białych gołębi symbolizujących w chrześcijaństwie Ducha Świętego, ale też dobroć, łagodność, miłość, czyste intencje, jak również wieczność i nieśmiertelność. Bogaty program artystyczny zapoczątkował występ taneczny uczniów do utworu muzycznego Piotra Rubika. Kolejny występ dzieci to inscenizacja pt."Opowieść o rolniku". Młodzi aktorzy sugestywnie przekazali ważne przesłanie, iż od współczesnego człowieka zależy przyszłość Matki Ziemi i aby zachować ją dla przyszłych pokoleń, trzeba się o nią troszczyć i szanować.

Wśród wielu atrakcji przygotowano stoisko z domowymi przetworami z owoców i warzyw, jak dżemy, marynaty, soki, kompoty. Można było skosztować pysznej zupy z dyni. Dużym powodzeniem cieszyły się zioła z naszych ogrodów, pól i lasów. Bardzo smakowały herbaty z lipy, pokrzywy, mięty, melisy. Zgromadzonej publiczności podobał się przepiękny występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rybna. Duże zainteresowanie wzbudzało stoisko z pracami wykonanymi z bibuły, gdzie można było podpatrzeć, jak powstają kolorowe kwiaty, a także inne ozdoby. W czasie festynu miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt. "Nasza ziemia w obiektywie". Prace zgromadzono na specjalnie przygotowanej wystawie. Wspaniałej zabawy dostarczył rodzinny turniej - wspólne układanie puzzli. Ilustracje przedstawiały zabytki i piękne miejsca Rumiana. Kolejna zabawa - gra terenowa pt." Wyprawa odkrywców" również zaangażowała całe rodziny. Ze specjalnie opracowanym przewodnikiem wędrowano śladami ciekawych miejsc i tajemnic Rumiana w poszukiwaniu " skarbu".

Uczestnicy festynu dowiedzieli się również o przeszłości historycznej rodzinnej wsi oraz Ziemi Lubawskiej od czasów pogańskich do współczesności. Przedstawione zostały tradycje i obyczaje naszego regionu, a także legendy oraz ludowe wierzenia i dawne obrzędy. Niezwykłe przeżycie stanowił wieczorny przemarsz z pochodniami do miejscowego kościoła parafialnego nazywanego często "perełką architektoniczną". Drewniany, barokowy kościół z 1714 roku posiada bogate wyposażenie i pięknie ozdobione malowidłami wnętrze. Punkt kulminacyjny stanowił koncert organowy, który był prawdziwie "duchową ucztą". Na zakończenie odbyło się wspólne biesiadowanie przy ognisku.

Grzegorz Wiergowski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages