Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Jubileusz 10-lecia nadania imienia ks. Jana Twardowskiego Szkole Podstawowej w Rumianie

2016-11-01 20:12:57 (ost. akt: 2016-11-01 16:23:55)

Autor zdjęcia: Aneta Rudzka

W Szkole Podstawowej w Rumianie miała miejsce podniosła uroczystość - 10-lecie nadania imienia ks. Jana Twardowskiego. Była to okazja do wspomnień, sięgnięcia pamięcią do minionych lat oraz pokazania dokonań, wyliczenia sukcesów i osiągnięć szkoły.

Zobacz także: Uczniowie w Rumianie poznawali sposoby badania pogody Uczniowie w Rumianie poznawali sposoby badania pogody Pogoda jest fascynującym zjawiskiem przyrodniczym, rządzącym się swoimi prawami. Człowiek od zawsze interesował się pogodą. Chciał wiedzieć jaka...

Uroczystość zgromadziła całą społeczność szkolną: nauczycieli, uczniów, rodziców, mieszkańców oraz gości, jak wiele razy podkreślano w przemówieniach - prawdziwych i wypróbowanych przyjaciół szkoły w Rumianie. Na uroczystość przybyli również poprzedni, już emerytowani dyrektorzy placówki - pani Zofia Kostka i pan Stanisław Szulwic. Powitani gromkimi brawami w swoich wystąpieniach przyznali, że chociaż ciężko im było rozstać się z ukochaną Szkołą, dla której przecież nie szczędzili sił i zdrowia, to widząc wspaniały rozwój placówki, jej kolejne sukcesy i osiągnięcia, cieszą się, że oddali ster prowadzenia Szkoły w dobre ręce i stąd chętnie ją odwiedzają. Są tutaj zawsze mile widziani, serdecznie przyjmowani i goszczeni.

Tak jak 10 lat temu, tak i teraz, w dniu rocznicy, uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w koście parafialnym w Rumianie, a następnie na czele z pocztem sztandarowym nastąpił przemarsz do Szkoły, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem patrona ks. Jana Twardowskiego i odsłonięto tablicę upamiętniającą jubileusz.

Spotkanie miało miejsce w przepięknie udekorowanej na tę okazję sali gimnastycznej. Scenografia swoją symboliką nawiązywała do twórczości poetyckiej, a także do obowiązków i pełnionych funkcji księdza Jana Twardowskiego. Jan "od biedronki" najchętniej pisał dla dzieci i przekazywał w wierszach w prosty sposób ważne, życiowe prawdy. Niezwykłe wrażenie robiło puste krzesło symbolizujące duchową obecność patrona, a także postać anioła tak częsta w wierszach księdza - poety. Całość dekoracji dopełniała przepiękna wystawa fotografii autorstwa Czesława Czaplińskiego, udostępniona przez Instytut Jana Pawła II w Warszawie, z którym Szkoła od wielu lat współpracuje.

Zaproszeni goście, m. in. władze samorządowe gminy Rybno na czele z wójtem Tomaszem Węgrzynowskim, księża, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, przedstawiciele instytucji społeczno - kulturalnych, jednostek użyteczności publicznej w swoich wystąpieniach podkreślali, że szkoła w Rumianie jest placówką niezwykłą, gdzie wszyscy, a zwłaszcza uczniowie czują się jak w domu, a rodzice, zawsze mile widziani, są prawdziwymi gospodarzami placówki. Poprzez swoje osiągnięcia dydaktyczne, bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, Szkoła jest miejscem rozwoju różnorodnych uzdolnień i talentów uczniowskich. Tutaj też młody człowiek wychowuje się w duchu przyjętych wartości.

Dalszą część obchodów jubileuszu stanowił program artystyczny w wykonaniu uczniów. Był to występ różnorodny tematycznie, tak jak poezja księdza Jana, ale jednocześnie barwny, wesoły, dynamiczny i z humorem, w którym nie brakowało śpiewu, tańca, humorystycznych inscenizacji. Była też część bardzo wzruszająca, refleksyjna, skłaniająca do zadumy nad życiem, przemijaniem, cierpieniem, czyli to co towarzyszy każdemu z nas.

Na zakończenie odbył się specjalny pokaz umiejętności zapaśniczych uczniów z Rumiana. Niezwykle widowiskowy i dynamiczny popis młodych zawodników przyjęty został z ogromnym aplauzem. Jubileuszowa uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem i zwiedzaniem szkoły.

Grzegorz WiergowskiCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rodzic #2103644 | 79.188.*.* 2 lis 2016 08:09

  Kupcie wójtowi garnitur, biedak nie ma co włożyć na taką uroczystość

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages