Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Kurator oświaty na spotkaniu z wójtem i mieszkańcami Gminy Rybno

2016-11-30 08:25:47 (ost. akt: 2016-11-30 08:35:58)

Autor zdjęcia: nadesłała Wiesława Wróblewska

24 listopada w sali OSP w Rybnie odbyło się spotkanie poświęcone wdrażaniu reformy oświaty. Na zaproszenie wójta Tomasza Węgrzynowskiego gminę odwiedził Warmińsko- Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki wraz z zastępcą dyrektora Wydziału Nadzoru KO Agatą Gęślą oraz starszym wizytatorem KO Jerzym Święszkowskim.

Zobacz także: Hoffer Superhit Festival’ Działdowo 2016 [filmy, zdjęcia] Hoffer Superhit Festival’ Działdowo 2016 [filmy, zdjęcia] W sobotę (26 listopada) odbył się już po raz IX OMFP Hoffer Superhit Festival’ Działdowo 2016. W tegorocznej edycji zaprezentowało się 34 uczestników...

W spotkaniu udział wzięło ok. 80 osób, w tym wójt Gminy Grodziczno Tomasz Szczepański, radni Gminy Rybno, nauczyciele, rodzice oraz pracownicy Urzędu Gminy.

Jak będzie wyglądała zmiana
Kurator Oświaty streścił genezę wdrażania zmian do polskiej oświaty, wskazał przyczyny oraz omówił przebieg procesu konsultacyjnego z zainteresowanymi środowiskami.
Następnie dyrektor Wydziału Nadzoru omówiła zmiany ustroju szkolnego, poruszając zagadnienia związane z wychowaniem przedszkolnym, obowiązkiem szkolnym, edukacją domową, egzaminem ośmioklasisty, egzaminem maturalnym. Zwróciła również uwagę na planowane wzmocnienie skuteczności nadzoru pedagogicznego, pełnionego przez Kuratora Oświaty.
W swoim wystąpieniu zreferowała także kwestie dotyczące darmowych podręczników dla uczniów, działalności innowacyjnej szkół, statutów szkół, organizacji pracy przedszkola i szkoły od 1 września 2017r.

Zobacz także: Umowa na remont zamku w Działdowie została podpisana [film, zdjęcia] Umowa na remont zamku w Działdowie została podpisana [film, zdjęcia] W czwartek (24 listopada) została podpisana umowa na remont gotyckiej części zamku krzyżackiego w Działdowie. Umowę sali gotyckiej części zamku...

Zobacz także: Jubileusz Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa [zdjęcia] Jubileusz Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa [zdjęcia] W czwartek (24 listopada) w Miejskiej Bibliotece Publicznej SDKS zorganizowało spotkanie jubileuszowe – tego dnia minęło dokładnie pięć lat od...

Uchwała do 31 marca
Kolejna część wypowiedzi dyrektor Gęśli poświęcona była szkolnictwu branżowemu I i II stopnia oraz przekształceniom, jakim będą i mogą podlegać szkoły w nowym ustroju szkolnym.
Do 31 marca jednostki samorządu terytorialnego muszą podjąć uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, zawierającą plan sieci szkół w okresie: wrzesień 2017 – wrzesień 2019, projekt planu sieci po 1 września 2019 r., projekty aktów oraz przekształceń z inicjatywy organów prowadzących szkoły, w zakresie opisanym w ustawie.

Zawsze znajdzie się rozwiązanie
Kolejny fragment wystąpienia poświęcony był rozwiązaniom dotyczącym dyrektorów i nauczycieli w nowym ustroju szkolnym, kształceniu specjalnemu, odbiurokratyzowaniu pracy szkół oraz bezpieczeństwu uczniów, rozwiązaniom proponowanym uczniom powracającym z zagranicy oraz organizacji wolontariatu w szkołach i placówkach.

Wójt uspokaja
Po części merytorycznej był czas na dyskusję, w trakcie której nauczyciele, przedstawiciele związków zawodowych, radni, rodzice oraz pozostali uczestnicy spotkania mieli okazję zadać nurtujące ich pytania, wyrazić swoje obawy i wątpliwości dotyczące zmian ustroju szkolnego oraz sposobu ich finansowania.
Spotkanie zakończył i podsumował wójt Gminy Rybno, zapewniając, że wszelkie rozwiązania dotyczące systemu edukacji na terenie Gminy Rybno będą wdrażane ewolucyjnie, z troską przede wszystkim o dobro dziecka, jednak bez zapominania o problemach nauczycieli.

oprac.mcz

dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. b #2124406 | 77.112.*.* 30 lis 2016 23:10

  A to spotkanie to było w szkole czy w kościele ??? Wygląda, jak kościół !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. WM-Ost #2124159 | 83.6.*.* 30 lis 2016 18:17

  "Dobra zmiana" pozbawi nauczycieli gimnazjów pracy. Należy zadać sobie pytanie kto głosował na PiS i dlaczego chcą powrotu do PRL-u?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages