Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Hartowiec: Aby spichlerz nie stał pusty…

2017-03-05 12:30:47 (ost. akt: 2017-03-05 10:49:58)

Autor zdjęcia: archiwum UG Rybno

W parafii p.w. Podwyższenia Krzyża św. w Hartowcu miało miejsce spotkanie inauguracyjne Komitetu Honorowego rewitalizacji i rozbudowy Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego Diecezji Toruńskiej.

W spotkaniu uczestniczyli: Senator RP Bogusława Orzechowska wraz z asystentem Maciejem Mikołajczykiem, wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski, wójt Gminy Grodziczno Tomasz Szczepański, architekt Wiesław Kupść z małżonką, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Hartowcu Bogusław Łukwiński, Krzysztof Ornowski właściciel firmy Oristo z Montowa, Sylwester Kasprowicz radny Gminy Rybno, Wiesława Wróblewska - sekretarz Komitetu Honorowego. Dzieło rozbudowy i rewitalizacji zostało objęte Patronatem Honorowym ks. biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego oraz wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.

Spotkanie rozpoczął proboszcz parafii i zarazem dyrektor Domu Rekolekcyjnego, ks. Sławomir Skonieczka. Następnie Bogusław Łukwiński wygłosił wykład zatytułowany „Hartowiec - 7 toni dziedzictwa”, przybliżając uczestnikom bogactwo dziedzictwa ziemi hartowieckiej, szczególnie akcentując rolę kulturotwórczą oraz oddziaływanie na społeczność lokalną najpierw biskupów chełmińskich, którzy chętnie „odwiedzali Hartowiec, doglądając swoich włości, zażywając świeżego powietrza, a także podejmując ważne dla kraju sprawy” oraz rodu Lemków. Willi Lemke, syn Fryderyka, zasłynął m.in. z tego, że w urokliwym majątku, położonym na wzgórzu, przyjmował letników i wykorzystując walory przyrodnicze okolicy, zapewniał im liczne atrakcje.

Następnie architekt, Wiesław Kupść, przedstawił wizję restauracji zabytkowego spichlerza podworskiego oraz budynków, w których obecnie znajduje się plebania i Dom Rekolekcyjny z przeznaczeniem na kompleks rekolekcyjno-wypoczynkowy.

Zwieńczeniem spotkania było uroczyste podpisanie aktu założycielskiego Komitetu Honorowego na ostatnim piętrze spichlerza oraz dyskusja nt. możliwości pozyskania funduszy na realizację zamierzeń.

W Hartowcu od roku 1992r. funkcjonuje Diecezjalny Dom Rekolekcyjny Diecezji Toruńskiej - miejsce spotkań, wypoczynku i formacji religijnej dzieci, młodzieży i dorosłych. W roku 2013 ks. Sławomir Skonieczka, proboszcz parafii wraz ze współpracownikami zainicjował „Małe Rio w Hartowcu”- czterodniowe spotkanie dla młodzieży z diecezji, która nie pojechała na Światowe Dni Młodzieży do Rio de Janeiro. Z tej inicjatywy zrodziły się Diecezjalne Dni Młodzieży, które odbywają się co roku w lipcu. W 2015r. uczestniczyło w nich już ponad 300 osób.

Dzięki tej imprezie Hartowiec staje się rozpoznawalny nie tylko w województwie warmińsko-mazurskim. Organizatorzy mają nadzieję, że kiedyś Diecezjalne Dni Młodzieży w Hartowcu będą prawie tak znane jak spotkania na Lednicy.
Istnieje jednak potrzeba rozbudowy Domu Rekolekcyjnego, aby można było organizować spotkania formacyjno-wypoczynkowe dla młodzieży i dorosłych w bardziej komfortowych warunkach, wykorzystując położenie i walory przyrodnicze otoczenia (nieprzypadkowo bowiem biskupi chełmińscy właśnie w Hartowcu wypoczywali i nabierali sił do służby).

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża św. w Hartowcu rozpoczęła właśnie kampanię „Zapełnij spichlerz”, której celem jest pozyskanie funduszy na rozbudowę i rewitalizację. Więcej informacji na stronie: www.zapelnijspichlerz.pl >>>.

Informacja UG Rybno
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages