Niedziela, 18 listopada 2018. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Odpowiedź Wójta Gminy Rybno na artykuł Starosty Powiatu Działdowskiego - Pana Mariana Janickiego pt. „Celowa dezinformacja w „Biuletynie Informacyjnym Urzędu Gminy Rybno”?

2017-04-14 16:00:15 (ost. akt: 2017-04-21 19:12:53)
Urząd Gminy Rybno

Urząd Gminy Rybno

Autor zdjęcia: archiwum UG Rybno

W dniu 13 kwietnia 2017 r., na łamach internetowej Gazety Działdowskiej, Starosta Powiatu Działdowskiego - Pan Marian Janicki, w artykule „Celowa dezinformacja w „Biuletynie Informacyjnym Urzędu Gminy Rybno”?, zarzucił władzom Gminy Rybno celową dezinformację dotyczącą funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego na terenie Powiatu Działdowskiego. Tak poważne oskarżenie, w dodatku sformułowane przez wysokiego urzędnika samorządowego wymaga odpowiedzi, tym bardziej, że zostało ono sporządzone wbrew podstawowym faktom.

Zobacz także: Celowa dezinformacja w „Biuletynie Informacyjnym Urzędu Gminy Rybno”? Celowa dezinformacja w „Biuletynie Informacyjnym Urzędu Gminy Rybno”? Błądzić jest rzeczą ludzką, ale dezinformować już nie. Niestety, z dezinformacją w mediach ostatnimi czasy spotykamy się coraz częściej. Media publiczne,...

Otóż artykuł w Biuletynie Informacyjnym Urzędu Gminy Rybno nr 2/2017, dotyczący stacjonowania w Działdowie od dnia 1 kwietnia br., nowego ambulansu ratownictwa medycznego został przygotowany w pierwszej połowie marca tego roku na podstawie bieżącej aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa warmińsko – mazurskiego oraz informacji podanej na XXXV Sesji Rady Gminy Rybno w dniu 24 lutego 2017 r. przez jednego z radnych Rady Powiatu Działdowskiego. Radny ów poinformował zebranych na sesji, że do Starostwa Działdowskiego wpłynęło pismo Wojewody Warmińsko- Mazurskiego w którym Wojewoda poinformował, że od dnia 1 kwietnia 2017 r., przy szpitalu w Dziadowie dyżurować będzie dodatkowy zespół ratownictwa medycznego typu „P”. Po tym, w dniu 30 marca 2017 r., Biuletyn Informacyjny Urzędu Gminy Rybno nr 2/2017, zawierający wyżej opisane informacje został skierowany do druku.
Jak Pan Starosta Powiatu Działdowskiego zauważył w swoim artykule, informacja o nie zaakceptowaniu przez Ministra Zdrowia wyżej wskazanego Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa warmińsko – mazurskiego, w części dotyczącej dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego typu „P” dla Działdowa, pojawiła się w dniu 7 kwietnia 2017 r. Do Gminy Rybno informacja ta dotarła jeszcze później, gdy w/w Biuletyn był już rozprowadzony na terenie Gminy.
Z faktów tych wynika wprost, że wyżej opisane oskarżenie, sformułowane przez Pana Starostę Powiatu Działdowskiego wobec władz Gminy Rybno jest pochopne i bezpodstawne. Nie można bowiem mówić o dezinformacji, gdy po opublikowaniu konkretnej informacji dochodzi do zdarzeń, na które autor tej informacji nie ma żadnego wpływu, a które przeczą tejże informacji. Jest to co najwyżej niefortunny zbieg okoliczności, który może wymagać sprostowania nieaktualnej już informacji.
Czy więc Pan Starosta odwoła to krzywdzące i nieuzasadnione oskarżenie wobec władz Gminy Rybno. Zobaczymy !
Z wyżej opisanego artykułu wynika nadto, że Pan Starosta nie może się pogodzić z przeniesieniem ambulansu typu „P” do Rybna i wprost sugeruje, że wskutek działania władz Gminy Rybno zmierzających do tego przeniesienia obniżyło się poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu działdowskiego.
Należy więc tu zauważyć, iż nowe władze Gminy Rybno nie mogły przejść obojętnie wobec dramatycznie niskiego poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Rybno, spowodowanego trwającym od wielu lat, długotrwałym oczekiwaniem na przybycie karetki pogotowia ratunkowego w sytuacjach zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu. Ewenementem bowiem było przybycie ambulansu ratunkowego w wymaganym czasie 20 minut. Ta sytuacja spowodowała wystąpienie władz Gminy Rybno do Wojewody Warmińsko- Mazurskiego o usytuowanie w Rybnie ambulansu ratownictwa medycznego. Wniosek w tej sprawie zawierał tylko przedstawienie faktów i wynikające stąd wnioski. Musiały być one bardzo wymowne, skoro wniosek ten – co istotnie rzadko się zdarza – został zaakceptowany przez Wojewodę Warmińsko- Mazurskiego oraz Ministra Zdrowia.
Dlatego Panie Starosto – zamiast „rozdzierać szaty” nad faktem przeniesienia w/w ambulansu do Rybna, może lepiej podjąć działania mające na celu pozyskanie dla Powiatu Działdowskiego nowego ambulansu ratownictwa medycznego.
Zapewniam, że Gmina Rybno udzieli zdecydowanego poparcia w tych staraniach – także finansowego – i będzie to wsparcie więcej niż symboliczne.

Wójt Gminy Rybno
Tomasz WęgrzynowskiCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages