Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Wizyta gości z Niemiec w Gminie Rybno

2017-05-15 14:02:39 (ost. akt: 2017-05-15 14:22:22)

Autor zdjęcia: archiuwm UG Rybno

W dniach 28 kwietnia – 1 maja gościliśmy w Rybnie delegację z niemieckiej gminy Heiden. Z wizytą partnerską przybyli do nas – burmistrz wraz z małżonką, przedstawiciele samorządu lokalnego, działacze związku na rzecz partnerstwa, pracownicy urzędu, rolnicy, przedstawiciele biznesu, artyści.

Zobacz także: Brązowy Dyplom dla chóru Concentus Brązowy Dyplom dla chóru Concentus W sobotę (2 kwietnia) zakończył się, trwający od piątku, VIII Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej. W tym prestiżowym konkursie zmierzyło się ponad 30...


Wizytę rozpoczęło oficjalne spotkanie, w którym, oprócz gości, uczestniczyły władze samorządowe gminy, kierownicy jednostek i pracownicy urzędu. Po powitaniu i przedstawieniu obydwu stron, wójt Tomasz Węgrzynowski, dokonał prezentacji Gminy Rybno, akcentując jej liczne walory i potencjał. Po oficjalnym spotkaniu goście zapoznali się z funkcjonowaniem jednostek OSP na terenie Gminy Rybno, obejrzeli wozy strażackie oraz sprzęt gaśniczy, poznali pracę Policji.

Delegacja z Heiden w sobotę po południu odwiedziła Olsztyn, zapoznając się z jego historią, zabytkami oraz ciekawostkami.
W niedzielę 1 maja goście uczestniczyli w sumie parafialnej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie, którą celebrował dziekan dekanatu rybieńskiego, ks. kan. Mirosław Owczarek. Podczas mszy świętej były również akcenty niemieckie - drugie czytanie oraz pieśń podczas komunii św.
Ważnym i wzruszającym akcentem wizyty były odwiedziny na ewangelickim cmentarzu w Żabinach. Członkowie strony niemieckiej i polskiej złożyli symboliczną wiązankę opatrzoną w szarfę z napisami w dwóch językach na jednym grobów, którymi opiekują się mieszkańcy Żabin. W spotkaniu uczestniczyła również pani Halina Jankowska, ponad 90- letnia mieszkanka, która wzruszona opowiadała gościom historię cmentarza i zmarłych dawnych mieszkańców Żabin.

Po południu delegacja odwiedziła Gospodarstwo Rybackie państwa Ossowskich w Koszelewach, gdzie oprócz degustacji, goście zostali oprowadzeni przez gospodarza obiektu, zapoznali się z technologią wędzenia i produkcji ryb.
Kolejnym odwiedzonym miejscem było obserwatorium astronomiczne w Truszczynach. Właściciel obiektu i zarazem dyrektor Fundacji Nicolaus Copernicus, Robert Szaj, zaprosił odwiedzających na projekcję filmu opowiadającego o tym miejscu, zaciekawił gości opowieścią o związku Mikołaja Kopernika z Gminą Rybno, następnie zaprezentował układ słoneczny zbudowany na terenie posesji oraz umożliwił zainteresowanym obserwację Słońca. Była również degustacja lokalnego wina produkowanego przez gospodarza.
Zobacz także: 1000 drzew na minutę 1000 drzew na minutę Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Iłowie-Osadzie wraz z opiekunami uczestniczyli w akcji sadzenia lasu w lesie położonym w Leśnictwie Krajewo.

Po godz. 17.00 goście wspólnie z mieszkańcami gminy uczestniczyli w „Pikniku na ludową nutę” zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rybnie. Obserwowali pokazy rycerskie, zlot motocykli, brali udział w prezentacji tresury przygotowanej przez Policję, degustowali lokalne produkty, rozmawiali z mieszkańcami.

W poniedziałek członkowie delegacji poznawali walory przyrodnicze naszych terenów - najpierw mieli okazję, by popływać łódkami po jeziorze w Hartowcu, następnie odwiedzili Welski Park Krajobrazowy, gdzie zostali przyjęci przez dyrektora, Krzysztofa Główczyńskiego oraz pracowników parku.

Program wizyty był bardzo bogaty, nie zabrakło jednak czasu na rozmowy dotyczące przyszłości i dalszej współpracy między naszymi gminami. Obydwu stronom zależy na tym, by kontynuować w przyszłości spotkania, które zaowocują wymianą doświadczeń w zakresie różnych dziedzin- gospodarki, edukacji, sportu, kultury, biznesu, rolnictwa, bezpieczeństwa.

Wójt Gminy Rybno dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg wizyty delegacji z Heiden- organizatorom, tłumaczom, właścicielom wszystkich odwiedzanych obiektów, gospodarzom agroturystyki w Szczuplinach, jednostkom OSP, Policji, radnym RG, pracownikom urzędu, kierownikom jednostek i wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia. Wizyta partnerów z Niemiec była współfinansowana przez LGD Ziemia Lubawska.


oprac.mcz

dzialdowo@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages