Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Powiatowe Warsztaty Ekologiczne

2017-07-07 16:27:14 (ost. akt: 2017-07-07 13:05:03)

Autor zdjęcia: archiuwm ogranizatorów

Odbyły się już po raz czwarty powiatowe warsztaty ekologiczne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych zorganizowane przez Działdowskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Bazą pobytową był Zespół Szkół w Rybnie, gdzie dzięki uprzejmości gospodarzy młodzież mogła przebywać — mówi nauczyciel biologii Witold Kuskowski. — W programie warsztatów znalazło się wiele atrakcji, które miały za cel przybliżyć uczniom przyrodę, historię i kulturę regionu, a także ciekawe formy gospodarowania.

W parku i gospodarstwie

Pierwszego dnia Mirosław Szczepański nauczyciel ZS w Rybnie przedstawił uczestnikom w niezwykle barwny sposób prezentację pt.” Przyroda powiatu działdowskiego” — opowiada Witold Kuskowski. — Następnego dnia miał miejsce wyjazd do siedziby Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu, gdzie odbyły się zajęcia przyrodnicze i etnograficzne prowadzone przez pracowników Parku oraz prelekcja dotycząca problemów z wodą wygłoszona przez dyrektora Parku Krzysztofa Główczyńskiego. Następny etap wycieczki to miejscowość Rumian - gospodarstwo Agnieszki Prochal i Piotra Rydla. Pan Rydel opowiedział o swoim Lauks Rumian – gospodarstwie, w którym hoduje stare rasy zwierząt: przede wszystkim polską czerwoną rasę bydła, ale także kury czubatki, owce świniarki, koniki polskie. Opowiedział również o tym, jakie działania prowadzi, by nie dopuścić do stepowienia terenów, przez zatrzymywanie wód opadowych. Cofnął się w swoich opowieściach aż do przodków tych terenów – plemion sasińskich, a także wydarzeń II wojny światowej.

Nasza historia
— Kolejny punkt programu wycieczki to kościół w Rumianie, o którym to obiekcie, wyjątkowym na terenie powiatu oraz o proboszczu parafii Rumian przełomu XIX i XX wieku, ks.dr. Franciszku Lissie opowiedział Jerzy Anczykowski, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Rybno. Następnie uczestnicy wysłuchali prelekcji Jerzego Anczykowskiego nt. Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu, przy kamieniu plebiscytowym w miejscowości Groszki — mówi pan Witold. — Uczestnicy byli pełni podziwu dla mieszkańców tej miejscowości, którzy w czasie plebiscytu powiedzieli „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”. Tego dnia jeszcze były filmy ekologiczne, zajęcia w szkolnym ogrodzie i lapidarium prowadzone przez wiceprezes DCEE Magdalenę Anczykowską, gry sportowe oraz ognisko z piosenkami ekologicznymi przygotowanymi przez uczestników. Ostatniego dnia odbył się quiz podsumowujący zajęcia, w którym uczestnicy wykazali się tak wielką wiedzą, że wzbudzili wielki szacunek i podziw opiekunów. Otrzymali nagrody i wyróżnienia, podziękowania i nagrody przekazano także szkołom i nauczycielom.

Serdecznie dziękujemy
Warsztaty Edukacja, wiedza, obserwacja otrzymały dofinansowanie z budżetu Powiatu Działdowskiego, WFOŚiGW w Olsztynie, WMODN w Olsztynie, a nagrody dla uczestników przekazały także Gmina Rybno, Gmina Działdowo, Piotr Rydel - Lauks Rumian, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Rybno oraz Welski Park Krajobrazowy. Radości nie było końca.
Prezes DCEE Urszula Cieślińska dziękuje za pomoc i okazane wsparcie wszystkim partnerom, za uczestnictwo uczniom i nauczycielom, którzy sprawowali opiekę podczas całego pobytu.
W warsztatach udział wzięli uczniowie z następujących szkół:
Szkoła Podstawowa w Narzymiu, Szkoła Podstawowa w Petrykozach, Szkoła Podstawowa w Księżym Dworze, Szkoła Podstawowa w Uzdowie, Szkoła Podstawowa w Ruszkowie, Szkoła Podstawowa w Koszelewach, Szkoła Podstawowa w Jeglii, Szkoła Podstawowa w Rumianie, Szkoła Podstawowa w Rybnie, Gimnazjum w Narzymiu, Gimnazjum w Burkacie, Gimnazjum w Księżym Dworze, Gimnazjum w Rybnie.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages