Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Wyjątkowe kosmiczne zjawisko – częściowe zaćmienie Księżyca

2017-08-02 07:50:24 (ost. akt: 2017-08-02 07:52:37)

Autor zdjęcia: archiuwm Roberta Szaja

Wieczorem, 7 sierpnia będzie miało miejsce rzadkie kosmiczne zjawisko – częściowe zaćmienie Księżyca. Z tej okazji Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach wraz z Fundacją Nicoalus Copernicus i Gminą Rybno organizuje wieczorne spotkanie z nauką pod nazwą „Noc zaćmienia”.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi wtedy, gdy nasz naturalny satelita znajdzie się dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i „trafi” na stożek ziemskiego cienia.

— Tym razem będziemy obserwowali częściowe zaćmienie Księżyca przy jego wschodzie. Nad południowo – wschodnim horyzontem zamiast Księżyca w pełni pojawi się jego nadgryziona tarcza, która powoli, w ciągu niespełna dwóch godzin wyłoni się z cienia naszej planety — mówi Robert Szaj, organizator wydarzenia i szef Obserwatorium w Truszczynach. Zaćmienie widoczne będzie tuż po zachodzie Słońca.

— Aby dostrzec to zjawisko, należy przybyć do Obserwatorium jeszcze przed zmierzchem, bo Srebrny Glob wzejdzie tuż po zachodzie naszej dziennej gwiazdy — tłumaczy Robert Szaj. Kolejne zjawisko zaćmienia Księżyca będziemy mogli obserwować już za rok, 27 lipca 2018 roku. Wtedy w środku wakacji obejrzymy całe zjawisko. Wówczas Księżyc całkowicie skryje się w cieniu Ziemi (zaćmienie całkowite).

Udział w imprezie jest bezpłatny, ale organizator prosi, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na terenie Obserwatorium, konieczne jest wcześniejsze potwierdzenie (pod numerem telefonu : 537 693 621 lub email: copernicus@ekoprussia.home.pl). Pierwszych 70 osób otrzyma bezpłatnie obrotowe mapy nieba.

Podczas nocy, która zacznie się o godz. 18.00 przewidziane są prelekcje i wykłady, spotkania z naukowcami oraz wspólne obserwacje Zaćmienia Księżyca. Niewątpliwą atrakcją będzie planetarium, które od godziny 18.00 do 23.00 będzie bezpłatnie wyświetlało seanse dla gości Obserwatorium.

Organizator prosi o zabranie ciepłego ubrania, ze względu na szybko spadającą temperaturę po zachodzie Słońca. Zwraca się również z prośbą o stosowanie się do zaleceń związanych z ruchem samochodów na drodze dojazdowej do Obserwatorium (konieczność wyłączenia świateł w pobliżu miejsca obserwacji). Na miejscu będzie możliwość zakupu przekąsek oraz ciepłych i zimnych napojów. Będzie można również nabyć meteoryty oraz inne kosmiczne pamiątki. Na terenie obserwatorium a także na drodze dojazdowej obowiązuje całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych i palenia papierosów oraz przyjmowania innych używek (za wyjątkiem kawy i herbaty). O bezpieczeństwo uczestników dbać będzie firma Solid Security.

Program:
Godz. 18.00- rozpoczęcie Nocy Zaćmienia, prof. Maciej Mikołajewski, Robert Szaj
Godz. 18.10 – obserwacje Słońca
Godz. 19.00 – Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „Zaćmienie Księżyca”.
Godz. 20.00 – prof. Dr hab. Maciej Mikołajewski, „Astronarium”.
Godz. 20.30 – obserwacje Zaćmienia Księżyca
Godz. 23.30 – zakończenie
Godz. 18.00 - 23.00 - planetarium
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages