Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Uroczyste otwarcie Klubu Seniora w Dębieniu [zdjęcia]

2017-11-19 09:33:05 (ost. akt: 2017-11-19 09:48:46)

Autor zdjęcia: Sylwester Kasprowicz

W piątek 17 listopada w Dębieniu odbyła się uroczystość otwarcia Klubu Seniora zorganizowana przez Radę Sołecką oraz Sołtysa wsi Dębień - Grzegorza Januszewskiego. W Dębieniu powstał pierwszy z pięciu Klubów Seniora, które jeszcze przed końcem tego roku zostaną otwarte na Warmii i Mazurach.

Uroczystość otwarcia Klubu Seniora poprowadził Grzegorz Januszewski wraz z sekretarz UG w Rybnie - Jolantą Jendrycką. Sołtys wsi Dębień przybliżył zarys budowy i powstania remizy, świetlicy wiejskiej i Klubu Seniora.

– Ponad 50 lat temu inaczej się wszystkim żyło, trudniejsze były to czasy. Pamiętają je dobrze nasi seniorzy-strażacy. Strażacy, bo to właśnie oni, moi państwo mili, najczęściej kierowali wtedy swe kroki do gminy. A dlaczego do gminy? - a dlatego kochani, bo pragnęli by w Dębieniu remizę zbudowali – mówił Grzegorza Januszewskiego.

Następnie przedstawiciele wielu środowisk z gminy i województwa przecięli symboliczną wstęgę. Potem odbyła się część artystyczna dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rumianie oraz niesamowity pokaz zapaśniczy zawodników z Klubu GSZS Delfin Rybno.

Program Senior Plus to dofinansowania do tworzenia i utrzymania obiektów dla osób po 60 roku życia.

– Czasami osobom starszym trudno znaleźć siły na to, żeby normalnie funkcjonować, żeby wyjść z domu, żeby spotkać się z ludźmi. Taki klub czy taki dom stwarza ku temu możliwości – mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

Gmina Rybno stworzyła Klub Senior Plus w dawnej remizie strażackiej w Dębieniu. Modernizacja i dostosowanie obiektu do nowej funkcji kosztowały 160 tys. złotych. 40 tys. gmina wyłożyła z własnej kieszeni, a 130 tys. złotych dostała z rządowego programu Senior Plus.

We wsi Dębień w gminie Rybno mieszka nieco ponad 300 osób. Co piąta jest na emeryturze.

– W takich miejscowościach, szczególnie w miejscowościach wiejskich, nie ma restauracji, nie ma kin, nie ma możliwości spotkania się w jakimś publicznym miejscu. Musimy coś takiego stworzyć – powiedział wójt gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski.

Na uroczyste otwarcie Klubu Seniora w Dębieniu przybyli zaproszeni goście: Elżbieta Bojanowska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Bogusława Orzechowska – Senator RP, Elżbieta Gelert - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko- Mazurski, Tomasz Węgrzynowski - Wójt Gminy Rybno, Zdzisława Kanicz - Skarbnik Gminy Rybno wraz z Sekretarz Gminy Rybno - Jolantą Jendrycką, Artur Żyłka - Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Robert Szaj - Dyrektor Fundacji Nicolaus Copernicus, Dorota Zielińska - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Danuta Zdunek i zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Rybno, Magdalena Anczykowska - Przewodnicząca Rady Powiatu Działdowskiego wraz z radnymi powiatowymi, Radni Gminy Rybno – z Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Rybno – Dariuszem Tara na czele, Sołtysi sąsiednich sołectw: Maria Kozłowska - Sołtys Sołectwa Truszczyny, Elżbieta Rozentalska - Sołtys Sołectwa Rumian, Henryk Wiśniewski - Sołtys Sołectwa Rybno, Ewa Sendobra - Sołtys Sołectwa Jeglia, Wykonawcy inwestycji - Adam Malinowski z żoną, wieloletnia Sołtyska wsi Dębień - Stefania Tucholska oraz mieszkańcy.

Sylwester Kasprowicz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Senior z Dębienia #2379448 | 185.170.*.* 21 lis 2017 21:20

  Impreza piękna ale Pan Sołtys i Nasza władza kochana zachowała się bardzo nieładnie. Mogą nie lubić Naszego Radnego Piotrka Kamińskiego ale nawet nie stać was na to aby chociaż przywitać Go na otwarciu .Zachowanie poniżej krytyki siedział sobie Piotrek w ostatnim rzędzie i potraktowaliście Go jak powietrze . Czy tak powinny zachowywać się ,, elity''' naszej gminy . No cóż za rok wybory i to my mieszkańcy Dębienia i to nie tylko seniorzy ocenimy Pana WÓJTA ale też pana sołtysa. Pozdrawiam

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. fazi #2379327 | 93.105.*.* 21 lis 2017 18:56

   Kiedyś mówili że komuna otwiera z wielką fetą, mam 35 lat ale widzę iż teraz jest otwierane jeszcze bardziej z większą fetą.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. xen #2377440 | 185.170.*.* 19 lis 2017 11:06

   Wspaniała rzecz sołtysie Grzegorzu. Nie zwracając uwagi na wichrzycieli występujących podczas sesji rady gminy, sam pokonałeś trudności a jednocześnie zyskałeś zaufanie nie tylko samych mieszkańców wsi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Były radny #2377413 | 37.47.*.* 19 lis 2017 10:09

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. PiS buduje w Rybnie samorząd złej zmiany a na swoją twarz przygotowuje człowieka mającego kłopoty lustracyjne o ps. Skałka.

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages