Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Powietrze pod kontrolą - sprawdź jego jakość

2019-10-30 11:18:49 (ost. akt: 2019-10-30 11:28:47)
Pożar sadzy

OlsztynPartyzantów 81 pożar sadzy w przewodzie kominowym, wygaszono palenisko.

Pożar sadzy OlsztynPartyzantów 81 pożar sadzy w przewodzie kominowym, wygaszono palenisko.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na terenie Gminy Rybno zostały zainstalowane 4 sensory jakości powietrza, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie aktualnego stopnia zanieczyszczenia powietrza

Bieżące odczyty pomiarów można sprawdzać on-line na stronie: https://airly.eu/map/pl/#53.38015,19.93778 i w darmowych aplikacjach mobilnych AIRLY którą można pobrać z Google Play lub App Store.

Na map.airly.eu można sprawdzić, jakim powietrzem oddychamy. Prezentowane na niej dane pozwalają na sprawdzenie aktualnej jakości powietrza w konkretnej lokalizacji.

Sensory prowadzą pomiar stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperatury i wilgotności powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego. W oparciu o te dane sensory za pomocą barwnej skali w przystępny sposób informują o aktualnym stanie powietrza.

Zakupione sensory zostały zamontowane w 4 lokalizacjach:

Szkoła Podstawowa w Rybnie
Zespół Szkół w Rybnie
Szkoła Podstawowa w Hartowcu
Szkoła Podstawowa w Żabinach

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja powstająca ze spalania węgla i innych paliw stałych w domowych piecach (niestety czasami także odpadów) oraz ruch samochodowy. Niekorzystne warunki meteorologiczne, szczególnie brak wiatru i wysokie ciśnienie, w znacznym stopniu sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi i powstawaniu smogu. Wzrost stężenia zanieczyszczeń obserwowany jest również wraz ze spadkiem temperatury, kiedy nasila się spalanie w domowych piecach.

Efektem zainstalowania sensorów ma być wzrost świadomości mieszkańców o zagrożeniu wiążącym się z zanieczyszczeniem powietrza, a także uświadomienie przyczyn jego powstawania.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lilja #2812320 | 204.11.*.* 31 paź 2019 16:46

    Efektem zainstalowania sensorów ma być wzrost świadomości mieszkańców o zagrożeniu wiążącym się z zanieczyszczeniem powietrza, a także uświadomienie przyczyn jego powstawania. Jak ktoś zadymi dymem od spalania folii z worków po nawozach, siatki po belach, albo ruskiego węgla od razu kontrole i mandaty?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages